احسان علیخانی: بعضی از مجریان بدونِ هیچ آزمون و خطایی، برنامه زنده اجرا می‌کنند/ تلویزیون اصرار دارد “ماه عسل” و “عصرجدید” را با هم بسازم- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گفته خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، نشست خبری «عصر تازه» در آستانه آخر رقابت‌هایش که بیست و هشتم مردادماه همزمان با شب عید سعید غدیر خم از شبکه سوم سیما روی آنتن خواهد رفت در سازمان صداوسیما برگزار شد. احسان علیخانی فارغ از توضیحات و رفع ابهامات و شبهاتی درمورد این برنامه تلویزیونی درمورد موضوع جدی اعمالِ رده‌بندی سنی به صورت ناگهانی و تأثیرات منفی بعضی اجراهای برنامه با خبرنگار خبرگزاری تسنیم صحبت کرد.

وی در این باره گفت: ما یک جاهایی خیلی دشوار می‌گرفتیم درمورد رده سنی و هشدار ازبرای زیر ۱۶ سال می دادیم که بعضی صحنه‌ها را نبینند درحالیکه نوجوان امروز خیلی چیزها را می‌بیند و می‌داند با این حال در این هشدارها بیشتر سخن‌مان روی خانواده‌ها بود که درصورتیکه فرزندشان را می‌شناسند که اهل ماجراجویی هست حواس‌شان باشد. می‌دانید درصورتیکه در این مورد بخواهیم خیلی محدودیت داشته باشیم و دشوار‌گیری کنیم به عقب برمی گردیم. ولی باید شکل و قاعده پیدا کند و همه تکلیف‌شان را بدانند این رویه، رویه درستی نیست.

علیخانی درمورد ساخت دوباره برنامه «ماه عسل» به خبرنگار تسنیم، توضیح داد: الان نمی‌توانم چیزی بگویم. به نظرم «عصر تازه» یک غول بی شاخ و دُمی هست که نمی‌دانم تا کجا طی طریق کند. جالب هست بدانید که تلویزیون به من پیشنهاد دادند هر دو برنامه را داشته باشم ولی من گفتم نمی‌توانم.  

وی درمورد وجود طعمِ «ماه عسلی» بعضی از برنامه‌های تلویزیون خصوصا در ماه مبارک رمضان، گفت: روزی که گفتم «ماه عسل» تمام! یکسری از تاکشوهای تلویزیونی، طعم و بوی «ماه عسل» را گرفتند و حتماً روزی هم با «عصر تازه» وداع کنم این سبک و روش ساخت برنامه‌ها هم رنگ و بوی بعضی از برنامه‌های تلویزیونی می شود. 

علیخانی در جواب به سوال دیگر خبرنگار تسنیم درمورد حضور مجریان کارنابلد و خرج‌هایی که سازمان صداوسیما به خاطرِ نابلدی و غیرحرفه‌ای و حتی غلط های تأثیرگذار آن‌ها در برنامه زنده و حتی تولید پرداخت می‌کند، توضیح داد: جالب هست همین الان در رابطه ها عمومی سازمان صداوسیما دوستی گزارشگر بود و از من خواست وی را کمک کنم تا مجری شود. گفتم چند سال هست گزارشگری می‌کنید و گفت دو ماه هست. من شش سال گزارشگری کردم و به نظرمن بزرگترین دانشگاه ازبرای یک مجری حتماً گزارشگری هست.

وی افزود: یک مجری در قامتِ یک گزارشگر به بلوغ و رشد می‌رسد. مجری ما قبل از برنامه زنده حتماً باید خاکِ پشت دوربین را بخورد. آن‌وقت پس از بلوغ و این رشد و نمو، زمانی جلوی دوربین قرار می‌گیرد آنقدر احساس راحتی می‌کند که از این متانت و آرامش مخاطب هم لذت می‌برد. 

علیخانی مشکل جدی اجرای تلویزیون را آزمون و خطا ندادن دانست و گفت: مشکل بزرگ و جدی ما در حوزه اجرا این هست که بعضی از مجریان بدون هیچ آزمون و خطایی و خاک خوردن پشت دوربین و دویدن در خیابان، بیابان، کویر، شمال و جنوب خصوصاً سوار شدن در پاترول‌های سازمانی صداوسیما، جلویِ دوربین برنامه زنده قرار می‌گیرند. من سوارِ پاترول‌های زردِ سازمانی صداوسیما شده‌ام و دو دفعه  کل ایران را رفته‌ام و گزارشگری کرده‌ام. ولی درصورتیکه این فرآیند سپری نشود حتماً مجری ما در برنامه زنده یک سمتی می‌رود که نابلدی و غیرحرفه‌‌ای‌گری وی به چشمِ مخاطب می‌آید.

وی در جواب به این سوال که آیا اعتقادی به اجرای برنامه تلویزیونی توسط سلبریتی‌ها دارید، تصریح کرد: به نظرم درصورتیکه توانایی اجرا داشته باشند ایرادی ندارد. چون دیده‌ایم مجریان ما هم زمانی در قامتِ بازیگر قرار گرفته‌اند موفق شده‌اند. احساسم این هست در من استعدادیابی رخ نداده و کلاسی هم ازبرای اجرا نرفتم حتماً عیب و ایرادهای بسیار دارم ولی در مجموع اعتقادی ازبرای اجرا به کلاس و آموزش ندارم. 

علیخانی درمورد «برف آخر» و کلیپ سینمایی تازه خود اشاره کرد که پاییز و زمستان این کار را شروع خواهد کرد و این کار به جشنواره کلیپ فجر هم نخواهد رسید. وی در توضیحات بیشتر گفت: هیچ حرف و حدیثی ازبرای تهیه‌کنندگی ام در سینما وجود ندارد. چون سه کلیپ به عنوان سرمایه‌گذار تولید کرده‌ام و همان سال ۹۵ کارت تهیه‌کنندگی با این سه کلیپ صادر شده هست. 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *