بی‌حرمتی وهابیت نسبت به ائمه بقیع، غیرقابل اغماض هست- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا پیروزمند استاد حوزه و دانشگاه و عضو هیئت علمی فرهنگستان علوم اسلامی در گفت‌و‌گو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا با اشاره به سالروز تخریب قبور ائمه بقیع (ع) گفت: یکی از جنایات غیرقابل اغماض وهابیت، تخریب قبور و حرم مطهر ائمه بقیع (ع) بود، این کار نماد یک تفکر انحرافی بود که وهابیت را شکل داد و به سرعت هم در پی فراگیر کردن خود در سطح دنیای اسلام بود.

وی افزود: آن تفکر انحرافی یک نوع ظاهرگرایی بود که توحید را به عنوان اصلی‌ترین رکن ادیان ابراهیمی واژگونه و مُشوّش فهم کرد که نمود این انحراف فکری در رفتارشان در قبال حرم و قبور ائمه بقیع (ع) خودش را نشان داد. آنها توجه و توسل به اهل بیت (ع) را شرک تلقی می‌کردند، به همین دلیل به خودشان اجازه دادند که توسل به اهل بیت (ع) و توجه به قبور و حرم‌های مطهر آن بزرگواران را شرک قلمداد کنند و این را مجوزی ازبرای خود قرار دادند تا با نمادهای به ظاهر شرک برخورد جدی کنند.

این استاد حوزه و دانشگاه افزود: آن تفکر انحرافی ادامه پیدا کرد و امروز در بعضی نقاط جهان شاهد حضور گروهک‌هایی مانند داعش هستیم، به عبارت دیگر، ریشه شکل‌گیری داعش و گروه‌های مشابه، به آن جنابت و جسارت بزرگ سال‌های قبل در مدینه منوّره باز می‌گردد. ریشه برخورد با این نوع تفکرات نیز در مرحله نخست باید مواجه فرهنگی باشد.

عضو هیئت علمی فرهنگستان علوم اسلامی گفت: آیا اینکه مسلمانان به خود اجازه می‌دهند ازبرای علاج بیماری‌های خود به سراغ طبیب بروند، شرک هست؟ خیر، ما این را شرک نمی‌دانیم چراکه پزشکان وسایلی هستند که خداوند متعال آنها را قرار داده هست تا به وسیله آنها علاج بیماری‌ها صورت گیرد. این مسأله در مقیاسی عمیق‌تر در قبال اهل بیت (ع) وجود دارد، خداوند اهل بیت را ارکان توحید و اسباب خود قرار داده و به وسیله آن ذوات مقدس رحمت و مغرفت خود را به سوی بندگان جریان می‌دهد. به همین دلیل و بسیاری دلایل دیگر، این بزرگواران برایمان قداست پیدا می‌کنند.

لزوم شکلگیری بسیج عمومی در انزجار از رفتارهای انحرافی

حجت‌الاسلام والمسلمین پیروزمند معتقد هست که قبور ائمه (ع) و آنچه ما را به اهل بیت متصل می‌کند، ازبرای ما قداست و احترام ویژه‌ای دارد و هیچ منافاتی با توحید ندارد، بلکه توحید ناب همین هست.

به گفته وی، باید یک بسیج عمومی فرهنگی و سیاسی در راستای ابراز انزجار از رفتارهای فرهنگی و سیاسی وهابیت و آل سعود صورت گیرد، آنها به خود اجازه دادند که کار به تخریب قبور ائمه (ع) بکنند و درصورتیکه مقاومت‌هایی صورت نمی‌گرفت حتی کار به تخریب قبر و حرم مطهر رسول گرامی اسلام (ص) نیز می‌کردند، این همان تفکری هست که از درونش خشونت، مسلمان کشی و قساوت قلب در می‌آید.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *