تازه‌ترین اثر مظفر سالاری منتشر شد/ فوت و فن قصه‌نویسی از زبان خالق «رؤیای نیمه‌شب»- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گفته خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، اثر تازه مظفر سالاری با عنوان «قصه‌نویسی قدم به قدم؛ گشایش قصه» از سوی انتشارات کتاب طه روانه بازار نشر شد. سالاری تلاش دارد در این اثر با زبانی ساده و جذاب، فنون قصه‌نویسی را به مخاطب خود آموزش دهد. مطالب کتاب نیز به‌شکل‌ای ارائه شده که از هر سنی از نوجوان تا بزرگسال می‌تواند مخاطب این کتاب باشد. 

در معرفی این اثر آمده هست: گشایش یا شروع قصه، مهمترین قسمت قصه هست. با خواندن گشایش قصه هست که تصمیم می‌گیریم کتابی را ازبرای خواندن انتخاب کنیم یا آن را زمین بگذاریم. این کتاب ساده و روان به شیوه‌ای کاربردی و کارگاهی و به همراه تمرین و ده‌ها نمونه گشایش از بهترین قصه‌ها، شما را در نوشتن شروعی جذاب ازبرای قصه‌هایتان یاری می‌دهد. گاه یک کتاب، نقطه عطفی هست ازبرای شروعی دوباره.

در نوشتن یک قصه، با اهمیت ترین تکه ها، تکه های اول و آخر هستند. تکه یا گام اول را «گشایش» یا «افتتاحیه» قصه می نامیم. تکه یا گام آخر را نیز می توان «اختتامیه» یا «پایانه» نامید. باید با گشایش جذاب توجه خواننده را به قصه جلب کرد و با پایانی خوب، همه قصه را به ثمر نشاند و به نتیجه کامل و منطقی رساند. در کتاب حاضر، نمونه‌های فراوانی از گشایش قصه جمع‌آوری شده که مجموعه‌ای قابل توجه و الهام‌قسمت هست.

اثر تازه سالاری از ۱۶ قسمت تشکیل شده که عناوین آنها عبارتند از: «۱٫ گام نخست»، «۲٫ موقعیت»، «۳٫ گشایش با زمینه ای جذاب»، «۴٫ نقطه ی عطف»، «۵٫ گشایش با گفت و گو»، «۶٫ گشایش مرکـّب»، «۷٫ گشایش با تعلیق»، «۸٫ گشایش با نمای بسته»، «۹٫ گشایش با فضا»، «۱۰٫ کارکرد صحنه در شروع قصه»، «۱۱٫ تصویری و ساده بودن شروع قصه»، «۱۲٫ با جمله‌های کوتاه، ساده و رسا شروع کنید»، «۱۳٫ ضرب آهنگ در گشایش»، «۱۴٫ گشایش و نوع قصه»، «۱۵٫ آخرین حرف‌ها» و «۱۶٫ خلاصه».

در بخشی از مقدمه این اثر می‌خوانیم: قصه سرگذشتی هست که زیبا و جذاب روایت می‌شود. جذابیت، اصلی هست که هرگز کهنه نمی‌شود. ازبرای جذاب نوشتن قصه باید فنون آن را آموخت و تمرین کرد. مهارت در قصه‌نویسی با تمرین در نوشتن به دست می‌آید.

 

از دیگر آثار موفق این نویسنده، رمان «رؤیای نیمه شب» هست که تاکنون بیش از ۸۰ دفعه چاپ شده و رمان «دعبل و زلفا» که به چاپ چهلم رسیده هست.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *