حاشیه‌سازی «گاندو» در جلسه هیات دولت- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گفته خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، یک روز از آخر «گاندو» می‌گذرد ولی هم اکنون در حیاط پاستور ولوله‌ای به پاست یا مسئول دفتر ریاست جمهوری و یا به کنایه وزیر امور خارجه، صدای گاندو را وارونه عنوان می‌کنند. ولی واقعاً به چه دلیل آنقدر به این مجموعه تلویزیونی تلویزیونی هجوم می‌شود؟ آیا واقعاً همان‌طور که آقای ظریف می‌گویند دولت پولی ندارد کلیپ سینمایی یا مجموعه تلویزیونی تلویزیونی تولید کند و یا صداوسیما به دولت میدان نمایش نمی‌دهد.

ولی دولت هم فرصت آنتنی فراوانی ازبرای توضیح کارهای خود داشته و دارد و هم بارها رسانه‌ملی فضایی در اختیار دولتمردان قرار داده تا سناریوهای نمایشی‌شان را در قاب تلویزیون به تصویر بکشند.

البته «گاندو» تمام و کمال روی آنتن نرفت همان طور که جواد افشار به این نکته اشاره می‌کند. وی به خبرنگار خبرگزاری تسنیم می‌گوید: “افسوس خوردم اجازه ندادند واو به واو این کار پخش شود و همه «گاندو» به نمایش درآید.” ولی اتفاق خوب در جریان این مجموعه تلویزیونی تلویزیونی نظر و دیدگاه همه سلیقه‌ها و افکار متفاوت بود که همه درمورد «گاندو» صحبت کردند به تعبیر افشار، «ضدگاندوها» هم «گاندو» را دیدند.

برخلاف صحبت‌های چند وقت گذشته سخنگوی دولت که هیچ کاری با «گاندو» نداشته‌اند بنابر گفته‌های جواد افشار، قسمت‌هایی از «گاندو» حذف شد. به واقع مردم با سانسور واژه دولت به وضوح مواجه شدند؛ سریالی که موجبات گردهمایی مردم را پای تلویزیون فراهم کرد. این کار اقشار و اندیشه‌‌های مختلف و افکار متضاد در راستای یک مطالبه به حق مردمی همسو کرد. این یک دستاورد بزرگ رسانه‌ای به حساب می‌آید.

جالب هست جواد افشار هم به این نکته اشاره کرد:‌ “اندیشه‌ها و جناح‌های متضاد کار را دوست داشتند و احساس می‌کردند یک شفافیت بدون غرض‌های سیاسی و گرایش‌های جناحی به عنوان یک مطالبه مردمی و نظام شکل می‌گیرد و ازبرای ما دستاورد بزرگی محسوب می‌شود.”

حاشیه‌ها از ایستگاه تبادل جیسون رضائیان یا کاراکتر آن در گاندو «مایکل هاشمیان» بیشتر شد. گویا به مذاق بعضی خوش نیامده که محمدِ گاندو به مایکل هاشمیان دست نداده یا حاشیه‌های دیگری که کماکان در فضای مجازی دست به دست می‌شود. همان‌طور که چندی پیش سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه پس از صحبت‌های محمدجواد ظریف واکنش نشان داد و گفت آنچه درمورد وزارت خارجه یا شخص وزیر یا همکاران ما نشان می‌دهند انطباق با واقعیت ندارد. درصورتیکه به ما می‌گفتند اسنادی هست و ما اسناد را به آن‌ها می‌دادیم تا کلیپ واقعی‌تر باشد.

امروز یک دفعه دیگر این هجمه‌ها به شکل‌ای دیگر از زبانِ محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور مطرح شد. وی گفت: گاند‌و را ندیدم ولی مردم و‌ مسئولان تماس گرفتند و گلایه کردند که سناریو‌سازی می‌شود. ما عادت کردیم که در برنامه‌های مختلف صداوسیما برخورد جناحی و‌ حزبی نسبت به دولت وجود داشته باشد. اینکه سریالی ساخته می‌شود مشکلی نیست ولی خب زمانی نویسندش می‌گوید ۸۰ درصدش تخیل هست، این چه معنی می‌دهد؟ سوال ما این هست که به چه دلیل حقیقت را به مردم نمی‌گویند. به چه دلیل ذهن مردم را به موضوعات مختلف مشغول می‌کنند؟

البته قبل از وی، ظریف هم گفته بود تلویزیون نگاه نمی‌کند و امروز هم دوباره در جمع خبرنگاران با کنایه گفت ما اقداماتی انجام می‌دهیم ولی پول نداریم کار تبلیغاتی بسازیم.

یک توصیه به این دوستان که اتفاقاً جزو مسئولین تأثیرگذار هم هستند لازم هست کارهای نمایشی را ببینند و روایت‌ها را به خوبی دنبال کنند و پس اظهارنظری درمورد واقعیت یا عدم واقعیت آن داشته باشند. و در وهله بعدی بدانند «گاندو» یک اثر نمایشی هست و نه مستند واقعی! که درصورتیکه این اتفاق قرار بود بیفتد حتماً جواد افشار مستندهای واقعی این اتفاق را نشان می‌داد. کاری که در پنج‌شنبه شب از تلویزیون پخش می‌شود و مردم هم با صحنه‌های واقعی جیسون رضائیان مواجه می‌شوند. آن‌وقت باید دید دوباره شاهد این هجمه‌ها هستیم یا خیر.

از طرفی هم شبکه‌های خارجی مثل بی‌ان‌سی و بی‌بی‌سی در پی فرافکنی هستند و بر موج دولت سوار شده‌‌اند تا بتوانند جلوی ساخت کارهای استراتژی در سینما و تلویزیون را بگیرند یا به‌شکل‌ای ترس و لرز به جان فیلمسازان و مدیران مربوطه بیندازند تا گاندوهای دیگری ساخته نشود. حتی در جریان واکنش واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور نوشته‌اند براساس گفته‌های ارائه‌شده، مطالب دروغ و تهمت در مجموعه تلویزیونی گاندو بسیار زیاد هست. در جلسه امروز دولت به رئیس سازمان صداوسیما در مورد این مجموعه تلویزیونی تذکر داده شده هست.

دولت و مسئولین و قسمت‌های مختلف این حق را دارند که روشنگری کرده یا شکایت کنند. این‌ها درصورتیکه واقعی باشد و چنین اظهارنظرهایی داشته‌اند فضای استراتژی در مجموعه تلویزیونی‌سازی و کارهای سینمایی باید به ورطه فراموشی برود تا عده‌ای خاص اتفاقا در میان دولتمردان ناراحت و آزرده نشوند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *