سرخط خبرها
خانه / دانش و فن آوری / دانشمندان درمان سرطان را در شهاب سنگ ها یافته اند – دیجیاتو – دبستان پسرانه غیر دولتی

دانشمندان درمان سرطان را در شهاب سنگ ها یافته اند – دیجیاتو – دبستان پسرانه غیر دولتی

همانطور که می دانید 65 میلیون سال پیش برخورد یک شهاب سنگ به زمین باعث انقراض دایناسورها شد، با این حال نکته ای که کمتر کسی از آن خبر دارد این است که این مهمان ناخوانده احتمالا حاوی ترکیبات ضد سرطانی بوده است
اهمیت فلز ایریدیم از آنجا بیشتر می شود که محققان پس از آزمایش آن روی سلول های غیرسرطانی دریافته اند که ترکیب مذکور روی این سلول ها هیچ تاثیری ندارد.

اخیرا نتایج تحقیقات دانشمندان انگلیسی و چینی نشان داده که می توان از فلز «ایریدیم» برای کشتن سلول های سرطانی بدون آسیب زدن به سلول های سالم استفاده کرد.

ترکیب مذکور پس از فعال شدن، اکسیژن موجود در تومور را به «اکسیژن یگانه» (singlet oxygen) تبدیل کرده که ماده ای سمی است و سلول های سرطانی را از درون نابود می کند.

فرایند آزمایش

گفتنی است به عقیده بسیاری از دانشمندان ایریدیم منشاء فرا زمینی دارد و توسط شهاب سنگ ها وارد زمین شده است، با این حال برخی نیز آن را فلزی آتشفشانی می دانند.

فلز ایریدیم

همانطور که می دانید 65 میلیون سال پیش برخورد یک شهاب سنگ به زمین باعث انقراض دایناسورها شد، با این حال نکته ای که کمتر کسی از آن خبر دارد این است که این مهمان ناخوانده احتمالا حاوی ترکیبات ضد سرطانی بوده است.

این تیم تحقیقاتی ایریدیم را با مواد ارگانیک ترکیب کرده و آن را درون یک تومور آزمایشگاهی سرطان ریه قرار دادند. سپس با تاباندن اشعه لیزر به این ترکیب آن را فعال کرده اند.

از آنجایی که سلول های سرطانی در برابر بسیاری از داروهای فعلی مقاوم شده اند پیدا کردن روش های درمانی جایگزین اهمیت زیادی دارد، بنابرین ایریدیم می تواند به عنوان یک روش نوین، در درمان سرطان نقش مهمی ایفا کند.

درباره ی back120

همچنین ببینید

عقب‌نشینی فیسبوک؛ جمع‌آوری اطلاعات تماس و پیامک‌ها در اندروید کاهش می‌یابد – دیجیاتو – دبستان پسرانه غیر دولتی

چندی پیش مشخص شد که فیسبوک برای سالیان متوالی، مشغول استخراج اطلاعات تماس و پیامک …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *