عزاداری محرم؛ ضامن حیات مکتب شیعه- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

خبرگزاری تسنیم، احمد ربیعی‌فر:

مقوله‌ با اهمیت و حیاتی نهضت عاشورا و سوگواری حماسه‌سازان این نهضت عظیم، از جایگاهی والا و ارزنده در مکتب اهل‌بیت(ع) برخوردار هست که شیعیان آنان نیز به همین دلیل، نگاهی ویژه به این نهضت داشته و همواره آن را زنده نگه داشته‌اند.

افراد و طیف‌های مختلف از زوایای گوناگونی به این مقوله پرداخته‌اند، ولی در عصر حاضر، حضرت امام خمینی(ره)‌ و مقام معظم رهبری هرکدام از منظری خاص به نهضت عاشورا نگریسته‌اند.

کتاب «فرات حیات»، اثری مفید و ارزنده هست که در چهار قسمت، علاوه بر گزیده‌ای از بیانات امام خمینی (ره) در خصوص عزاداری محرم و اهمیت آن، بیانات با اهمیت مقام معظم رهبری در خصوص عبرت‌آموزی از واقعه عاشورا(بیانات معروف به عوام و خواص)، همچنین رساله‌ای از علامه طباطبایی(ره) در باب نهضت عاشورا، بخشی را نیز به سوال‌ها و جواب‌های با اهمیت در این خصوص در خود جای داده هست.

دفتر مطالعات راهبردی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با همکاری دفتر نشر معارف، تلاش کرده هست تا در اثری مختصر و مفید، نهضت عاشورا و سوگواری محرم را از منظر امام خمینی(ره)، مقام معظم رهبری و علامه طباطبایی به علاقه‌مندان عرضه کند.

در قسمت اول از این کتاب که به گزیده‌ای از بیانات امام خمینی(ره)‌ در خصوص اهمیت عزاداری محرم اختصاص یافته، نکاتی بسیار با اهمیت در خصوص فلسفه عزاداری سیدالشهدا و زنده نگه‌داشتن حماسه حسینی بیان شده هست.

در این قسمت، متن بیانات امام خمینی(ره) نگاهی مترقی مبتنی بر اصول سیاسی و اجتماعی مکتب اهل‌ بیت(علیهم السلام) را در خصوص عزاداری محرم ارائه کرده هست که گریه بر مظلومیت اباعبدالله الحسین‌(ع)‌ را نه محض عزاداری و ابراز حزن و اندوه، بلکه راهبردی با اهمیت و اساسی جهت حفظ مکتب و مبارزه مستمر در برابر طاغوت هر وقت توصیف کرده هست.

عزاداری محرم در کلام امام خمینی(ره)، دارای عمقی استراتژیک در مکتب شیعه هست که ضامن حیات این مکتب و ابزاری جهت روشنگری و رشد فکری در جامعه هست.

در بخشی از بیانات امام خمینی(ره) در این کتاب، پس از آنکه فلسفه گریه و عزاداری سیدالشهدا(علیه السلام) مورد تبیین قرار گرفته، آمده هست: «درصورتیکه چنانچه واقعاً بفهمند و بفهمانند که مسئله چه هست و این عزاداری ازبرای چه هست و این گریه ازبرای چه اینقدر ارج پیدا کرده هست و اجر پیش خدا دارد، آن وقت ما را ملت گریه نمی‌گویند، ما را ملت حماسه می‌خوانند».

امام خمینی (ره) طی بیاناتی که در این کتاب به رشته تحریر درآمده، عزاداری را از جنبه حزن و اندوه محض، خارج کرده و هویتی حماسی و عزتمند به آن داده هست. قسمت دوم کتاب، حاوی بیانات معروف و بسیار با اهمیت مقام معظم رهبری با عنوان «نقش خواص و عوام در شکل‌گیری نهضت عاشورا» هست.

ایشان در این بیانات، در صدد تحقیق و جواب‌گویی به این سؤال کلیدی برآمده‌اند که «به چه دلیل جامعه مسلمانان با گذشت زمانی کوتاه از وفات پیامبر (ص) به آن درجه از جاهلیت افول یافت که فاجعه‌ای بزرگ را در کربلا رقم زد و سبط نبی مکرم اسلام را در جنایتی بزرگ به شهادت رساند و خاندان مطهر ایشان را به تهمت خارجی بودن به اسارت برد؟»

مقام معظم رهبری(حفظه الله) در این بیانات، تحقیق نقش خواص و عوام جامعه مسلمانان را در بروز چنین فاجعه‌ای، یکی از با اهمیت‌ترین درس‌های عاشورا خوانده و ازبرای پیشگیری از تکرار دوباره چنین فاجعه و سقوطی در جامعه مسلمانان، همگان را به عبرت‌آموزی از این واقعه فرامی‌خوانند.

 ایشان طی بیاناتی با اهمیت و مفصل که در این کتاب ثبت شده، پس از تبیین مقصود خودو از خواص و عوام در جامعه، زوایای مختلف جامعه اسلامی آن دوران را در قالب نقل تاریخی حوادث آن دوران، مورد تحقیق قرار داده و پس از بیان نقش خواص جامعه اسلامی در شکل‌گیری این فاجعه بزرگ، انحراف و دنیاپرستی خواص جامعه را با اهمیت‌ترین عامل انحطاط جامعه دانسته‌اند؛ به چه دلیل که عوام همواره پیرو خواص جامعه بوده و تحت تأثیر آنان گام برمی‌دارند.

بیانات رهبری فرزانه انقلاب در خصوص جایگاه خواص و عوام در انحطاط جامعه، دارای نکات بسیار دقیق و مهمی هست که می‌تواند جهت ارزیابی اوضاع کنونی و آینده جامعه مورد بهره‌برداری قرار گیرد و پرده از نقش خواص جامعه در بروز فتنه‌هایی همچون فتنه سال ۸۸ بردارد.

در قسمت سوم کتاب، مرحوم علامه طباطبایی، دوران ۲۰ ساله حکومت معاویه را تاریک‌ترین دوران تاریخ اسلام توصیف کرده و به تحقیق نهضت عاشورا و کار الهی امام حسین (علیه السلام) در برابر طاغوت وقت می‌پردازد.

با مطالعه این رساله از علامه طباطبایی(ره) شبهه چرایی حرکت امام حسین(علیه السلام)‌ به سمت شهادت با اینکه علم به آن داشتند، جواب داده شده و سخن شبهه‌افکنانی که حرکت به سمت کربلا را با علم به سرنوشت خونبار آن، نوعی خودکشی قلمداد کرده‌اند، به خوبی و با محتوایی عالمانه مورد ابطال قرار می‌گیرد.

در قسمت پایانی کتاب نیز سوال‌های مهمی از جمله، دلیل قیام امام حسین(علیه السلام)، دلیل همراهی خانواده ایشان در این مسیر، چرایی قیام نکردن ایشان در دوران معاویه و … در خصوص نهضت عاشورا و همچنین سؤالاتی در خصوص تاریخچه و شیوه عزاداری، فلسفه پوشش مشکی و ارتباط آن با سیاه‌پوشی عباسیان و … مطرح شده و مبتنی بر منبع ها علمی، تاریخی و روایی مورد جواب‌گویی قرار گرفته هست.

کتاب «فرات حیات»، در ۱۶۰ صفحه به همت نشر معارف به زیور طبع آراسته شده و در اختیار علاقه‌مندان به مطالعات عاشورایی قرار گرفته هست.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *