نهج‌البلاغه| بدترین دوست در بیان امیرالمؤمنین(ع)- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گفته خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، یکى از مهمترین جلوه‌‏هاى آداب معاشرت با مردم، دوستى و رفاقت هست. چون انسانها در ادامه حیات خود هیچ گاه بى‌‏احتیاج از همنوعان نخواهد بود و انسان‏ها بایستى در کارهاى روزمرّه زندگى، مددکار همدیگر باشند و این مدد و یارى کردن، بدون دوستى و رفاقت، امکان‏‌پذیر نیست. آنچه در این میان اهمیت دارد، انتخاب صحیح دوست آن هم بر اساس شاخص‌های نرمال اجتماعی هست.

انتخاب دوست  آنگاه که بر اساس معیارهای صحیح صورت گیرد، بطور قطع به آینده انسان جهت مثبت می‌دهد و دنیا و عقبای وی را آباد می‌کند، ولی زمانی که این انتخاب نادرست صورت گیرد، بطور قطع آینده فرد را مورد تهدید قرار می‌دهد. عجیب هست که خداوند در آیاتی از قرآن این مسئله را مورد توجه قرار داده هست آنجا که از زبان ظالمان می‌فرماید «یا وَیْلَتى‏ لَیْتَنی‏ لَمْ أَتَّخِذْ فُلاناً خَلیلاً؛ اى واى، کاش من فلانى را [که سبب بدبختى من شد] به دوستى نمى‏‌گرفتم‏». (۲۸ سوره فرقان) این آیه نشان‌دهنده اهمیت دوست ناباب در آینده اُخروی انسان هست.

از این جهت هر فردی باید در انتخاب دوست دقت لازم را داشته باشد.  امام مجتبی علیه السلام به یکی از فرزندانشان در معرفی بعضی معیارهای دوست‌یابی فرمودند: «پسرم با احدى برادرى مکن تا بدانى کجاها مى‌رود و  از کجاها مى‌آید، زمانی از حالش خوب آگاه شدى و معاشرتش را پسندیدى با وی برادرى کن به شرط این که معاشرت، بر اساس  چشم‌پوشى از لغزش و همراهى در سختى باشد؛ یا بُنَىَّ لا تُواخِ أَحَدًا حَتّى تَعْرِفَ مَوارِدَهُ وَ مَصادِرَهُ فَإِذَا اسْتَنْبطْتَ الْخُبْرَةَ وَ رَضیتَ الْعِشْرَةَ فَآخِهِ عَلى إِقالَةِ الْعَثْرَةِ وَ الْمُواساةِ فِى الْعُسْرَةِ» (تحف‌العقول ص ۲۳۳)

از دیگر سو باید توجه داشت دوستىِ صمیمانه مستلزم خوشى و شادمانى میان دوستان و سبب ترک زحمت از یکدیگر هست. فردی که قصد دارد طرح رفاقت با شخصی بریزد، باید از اینکه آن فرد ازبرای وی اسباب زحمت نیست و مدام دغدغه فکری ایجاد نمی‌کند، آگاهی لازم را کسب کند همچنان که امیرالمؤمنین(ع) در روایتی فرمود: «بدترین دوست آن که براى وی به رنج و زحمت افتى؛ شَرُّ الْإِخْوَانِ مَنْ تُکُلِّفَ لَهُ» (حکمت۴۸۷ نهج‌البلاغه (صبحی صالح) ) سید رضى درمورد این روایت می‌گوید: دوستى که انسان را دچار مشکلات مى‌کند، مایه شر هست، پس وی از بدترین دوستان به شمار مى‌آید.

انتهای‌پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *