نگاهی به مستند «پازن‌های خانگُرمَز»|یک مستند حیات وحش با کیفیت بالا- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گفته خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، مستند «پازن‌های خانگرمز» تصاویری بکر از حیات وحش استان همدان هست که در جشنواره تلویزیونی مستند به روی آنتن شبکه مستند رفت. در زیر نگاهی به این مستند داریم: 

شاید تصور اینکه یک مستند حیات وحش دارای روایتی داستانی باشد تا حدودی دشوار به نظر برسد، ولی مستند «پازن‌های خانگُرمَز» اثری هست که به‌ واسطه توجه بر نکته‌ای دراماتیک در سوژه خود، توانسته تا حدودی روایتی بسازد که از عناصر داستانی بی‌بهره نباشد. مستندساز با تمهیداتی همچون تصویربرداری باشکوه و گفتار متنی که زیبایی ویژه‌ای دارد، زیست پازن‌های کوه خانگُرمَز را با تأکید بر جدایی نرها و ماده پس از بارداری روایت می‌کند. نکته همین‌جاست. اینکه مستند پازن‌های خانگُرمَز تنها یک مستند حیات‌وحش که اطلاعات علمی می‌دهد نیست. مستندساز زمینۀ روایت را بر این جدایی عجیب می‌گذارد و همین کافی هست تا نه تنها جذابیت‌های بصری و زیبایی‌های طبیعی در مستند به چشم بیاید بلکه ما به‌ عنوان مخاطب، درگیر این رویداد منحصربه‌فرد نیز باشیم؛ ولی افسوس مستندی که بنیانش بر معاشقه‌ای جانوری بنا شده به دلیل محدودیت‌های عجیب‌وغریب ممیزی، حتی در چنین آثاری که به حیوانات مربوط هست، مخاطب از نمایش تمام و کمال سوژه محروم هست. این ممیزی آنجایی اثر را دستخوش ضعف می‌کند که اساس روایتش بر همین جفت‌یابی و نهایتاً جدایی چندماهۀ نر و ماده‌ها تا تولد بزغاله‌هاست. 

مستند پازن‌های خانگُرمَز لحظات درخشانی را ازبرای ثبت جفت‌یابی قوچ و میش و کل و بز به تصویر می‌کشد و بدون اینکه وارد حاشیه شود روایتش را بر مبنای تغییر فصول پیش می‌برد. اثری که بی‌شک یکی از بهترین نمونه‌های مستند جانوری ایرانی هست که تا به‌ حال در داخل توسط فیلمسازان بومی تولید شده هست. یکی از نقاط قوت مستند پازن‌های خانگُرمَز تصویربرداری بی‌بدیل آن هست. هم از این‌ جهت که عکس ها از نظر زیبایی بصری و قاب‌بندی درخشانند و هم از نظر ثبت لحظات حساس یا نادر که نشان از صرف خرج زمانیکافی ازبرای پرداختن مفصل به سوژه دارد. دوربین مستند پازن‌های خانگُرمَز موفق شده هست عکس ها نادر و کمتر دیده‌ شده‌ای از سوژه ارائه کند و ازبرای ثبت آن از انواع تصویربرداری هوایی و زمینی و همچنین تصویربرداری با دوربین‌هایی با قدرت زوم بالا بهره برده هست. 

تدوین نیز در این مستند یک ایده‌آل ازبرای مستندهای حیات وحش هست. برش‌هایی از نماهای مختلف محیط و سوژه سبب می‌شود تا همراهی گفتار متن و عکس ها به‌خوبی با یکدیگر کامل‌کننده محتوا باشند. به‌طور مثال مستندساز با صرف کمترین وقت، ترس پازن‌ها از ورود انسان به محیط‌زیستشان را با چند برش از رفتار و واکنش آن‌ها به نمایش می‌گذارد. نمایی کوتاه از ورود یک انسان، نمایی کوتاه از نگاه خیره چند پازن به لنز دوربین، نمایی کوتاه از برخاستن چند پازن و نهایتاً فرارشان، گرچه شاید امری واقع نباشد ولی در واقع‌نمایی موفق هست.  از موارد دیگر در تائید کیفیت مستندی که داعیه پرداختن بر سوژه‌ای جانوری دارد، می‌توان به صدابرداری و صداگذاری با کیفیت خوب، موسیقی متناسب با فضا، تصویربرداری متنوع از سوژه و اشراف بر موضوع از نظر علمی اشاره کرد که همه این موارد در مستند پازن‌های خانگُرمَز به شکلی تحسین‌برانگیز به‌کار رفته‌اند.

انتهای پیام/ 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *