۱۷ کامیون زینک دولتی در مسیر تهران- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

غلامرضا شجاع، مدیر عامل شرکت تعاونی لیتوگرافان ایران، در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، از حل شدن مشکل زینک در آینده نزدیک خبر داد و گفت: همانگونه که در ملاقات نوروزی با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وعده کرده بودیم که تا آخر اردیبهشت و حداکثر اواسط خردادماه مشکل زینک حل می شود، امروز خبر خوشی ازبرای همه اهالی صنعت چاپ و نشر و مطبوعات دارم و آن اینکه تا آخر هفته آینده پنج کانتینر زینک به تهران خواهد رسید.

وی ادامه داد: این پنج کانتینر شامل انواع و اقسام زینک‌‌های تخصصی ازبرای مطبوعات ناشران و غیره هست که با ارز دولتی خریداری شده و تا آخر هفته آینده به تهران می‌رسد، علاوه بر آن دو کانتینر نیز تا سه تا پنج روز دیگر به گمرک بندرعباس رسیده و پس از ترخیص از گمرک به تهران ارسال می شود.

شجاع تصریح کرد: علاوه بر زینک های تعاونی که همگی طبق تصمیم کارگروه ارشاد توزیع می شود، ۱۰ کانتینر نیز توسط شرکت نگارگستر آمون خریداری شده هست که پیش از این در نامه به وزارت ارشاد عنوان کرده بود که این کانتینرها در اختیار شرکت تعاونی لیتوگرافان ایران قرار گیرد، و کتباً مجددا نامه ارسال می‌کنند؛ پس امیدواریم با موافقت کارگروه ارشاد ما این ۱۰ کانتینر را خریداری کرده و در مجموع ۱۷ کانتینر زینک را در اختیار و تحت نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار دهیم و توزیع شود .

وی اقزود: این زینک ها زیر نظر کارگروه زینک که در زیر مجموعه کارگروه کاغذ فعالیت می کند و اداره کل چاپ و نمایندگان معاونت مطبوعاتی و فرهنگی و نماینده سازمان حمایت و نماینده تعاونی لیتوگرافان نیز در آن حضور دارند، توزیع می شود. البته کارگروه زینک به دفتر امور چاپ وزارت ارشاد با مدیریت‌های مهرزاد دانش سپرده شده هست.

شجاع درمورد قیمت‌گذاری این زینک ها نیز گفت: قیمت‌گذاری ۱۰ روز طول می‌کشد و توزیع با ارتقاء سامانه توزیع کاغذ که زینک را نیز در زیرمجموعه خود دارد امیدواریم این ۴۱ نوع زینک از طریق سامانه به خوبی توضیح شود ارزش این زینک ها حدوداً یک میلیون و ۷۰۰ هزار یورو هست‌.

 

مدیر عامل تعاونی لیتوگرافان ایران تصریح کرد:علاوه بر اقداماتی که ازبرای خرید زینک با ارز دولتی انجام داده ایم از آنجایی که بعضی چاپخانه ها فعالیتی غیر از چاپ کتاب و مطبوعات دارند، ما توانستیم ۱۰۰ هزار متر مربع زینک نیز با ارز نیمایی ازبرای مصرف اعضای خودمان لیتوگرافان و چاپخانه هایی که لیتوگرافی دارند خریداری کنیم این زینک ها ازبرای مصرف لیتوگرافان و چاپخانه‌هایی که در چاپ غیر از چاپ کتاب و مطبوعات فعال هستند مانند جعبه‌های دارویی و غذایی و … اختصاص داده خواهد شدو اولویت نیز با اعضای شرکت تعاونی هست.

وی در آخر اظهار امیدواری کرد: با توزیع این زینک ها در بازار مشکل کمبود زینک و قیمت بالای آن مرتفع شده و التهاب بازار برطرف شود پیش بینی ما ازبرای قیمت زینک نیمایی حدود ۲۰ تا ۲۱ هزار تومان هست.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *