۳۳ شبکه تلویزیونی استانی در خدمت رمضان/ پخش ۴۵ مجموعه تلویزیونی- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گفته خبرگزاری تسنیم، رئیس مرکز سیمای استان‌های صداوسیما جزئیات برنامه‌ها و مجموعه تلویزیونی‌های رمضانی ۳۳ شبکه تلویزیونی استانی را عنوان کرد:

“با توجه به تغییر برنامه زندگی روزانه بسیاری از هموطنان در این ماه مبارک و افزایش ساعات شب‌نشینی و صله ارحام و حضور در اماکن مذهبی و بیدار بودن قسمت عمده‌ای از مردم تا ساعات سحر، برنامه‌سازی در شبکه‌های استانی با موضوع ماه رمضان و آیین‌ها و مناسک مذهبی آن از اهمیت و ارزش بسیاری برخوردار هست.

از جمله مهمترین نکات حائز اهمیت در تولیدات رمضان امسال سیمای مراکز می‌توان به تلاش ازبرای برجسته‌سازی برنامه‌های جمع‌خوانی ترتیل قرآن اشاره کرد که با شکوه و عظمت خاص از اماکن متبرکه و مکان‌های مذهبی هر استان تولید می‌شود و ازبرای پخش، جایگاه ویژه خود را در برنامه‌های استانها تقویت کرده هست.

در ماه رمضان امسال همه ۳۳ شبکه تلویزیونی استانی و محلی میان یک تا سه دفعه در روز برنامه جمعی تلاوت قرآن با حضور قاریان برجسته را در جدول پخش خود جانمایی کرده‌اند. بعضی از این برنامه‌ها از شبکه‌های سیمای ملی نیز به صورت زنده روزانه پخش می‌شوند.

در مجموع به طور روزانه ۲۳۹۰ دقیقه معادل ۴۰ ساعت ترتیل و جمع‌خوانی کلام الله مجید از سیمای شبکه‌های استانی پخش می‌شود.

بعضی نوآوری‌ها چون استودیوگریزی و تهیه و پخش ویژه برنامه‌های سحر و افطار به صورت زنده در تولیدات سیمای مراکز استانی لحاظ شده هست همچنین تولید برنامه و پخش زنده مراسم شب‌های احیا و لیالی قدر به صورت همزمان در همه شبکه‌های استانی صورت خواهد گرفت و بعضی از مراکز چون «خراسان رضوی» و «قم» این برنامه را همزمان از شبکه‌های سراسری نیز پخش می کنند.

آمارها حاکی از آن هست که به صورت روزانه ۲۳۴۰ دقیقه معادل ۳۹ ساعت ویژه برنامه سحری از سیمای مراکز تولید و پخش می‌شود. همچنین میزان تولید برنامه‌های ویژه افطار نیز ۲۱۹۵ دقیقه معادل ۳۷ ساعت هست که جمع این آمار در سی روز ماه مبارک، مجموعاً عملکرد چشمگیر شبکه‌های استانی در ماه رمضان را نشان می‌دهد.

از سوی دیگر با توجه به وقوع سیل در تعداد زیادی از استان‌ها و آسیب دیدن بسیاری از هموطنان از این حوادث و لزوم کمک به التیام آلام روحی آنان، از ظرفیت ماه رمضان بهره‌برداری صورت گرفت و ویژه برنامه‌های شبانه و  برنامه‌هایی با این موضوع در تولیدات سحر و افطار مراکز استانی گنجانده شد.

وی تمرکز اصلی این برنامه‌ها بر کمک به سیل‌زدگان و دیگر نیازمندان جامعه مانند زندانیان جرایم غیرعمد هست. این برنامه‌ها با هدف هدایت و جهت‌دهی به اقدامات خیّران و نیکوکاران و ترویج فرهنگ انفاق و کمک به همنوعان به اجرا در آمده هست.

پخش کلیپ‌های سینمایی و مجموعه تلویزیونی‌های مناسبتی به عنوان یکی دیگر از تمهیدات سیمای مراکز ازبرای جذابیت بخشیدن بیش از پیش به برنامه‌ها هست. بدین قصد فهرست بلندی از کلیپ‌های سینمایی و مجموعه تلویزیونی‌ها در ژانرهای مختلف از سوی سیمای مرکز استان‌ها تهیه و به مراکز استانی ارسال شد که با انتخاب و پخش آنها از سیمای مراکز، بخشی از اوقات افطار تا سحر و بیداری و همنشینی خانواده‌ها با یکدیگر پر می شود.

علاوه بر این بعضی از مراکز تله کلیپ‌های تولیدی خود را ازبرای نخستین دفعه در این ماه مبارک ازبرای مخاطب روی آنتن فرستاده‌اند؛ به عنوان مثال مراکز «چهارمحال و بختیاری» با تله کلیپ «دا» و «کردستان» با تله کلیپ «دم صبح» به رونمایی از تولیدات خود در شب‌های ماه رمضان پرداخته‌اند همچنین سیمای مرکز «خراسان شمالی» نیز هرشب مستند تولیدی خود درمورد بقاع متبرکه استان را ازبرای نخستین ازبرای در شبه‌ای ماه مبارک رمضان پخش می‌کند.

در مجموع ۴۵ مجموعه تلویزیونی تامینی در ایام ماه مبارک رمضان از سیمای همه مراکز استانی پخش می‌شود و علاوه بر این دو مرکز «مهاباد» با مجموعه تلویزیونی «نشانی» و «کرمان» با مجموعه تلویزیونی «موریانه‌ها» که هر دو از تولیدات این مراکز و پخش اول هستند که از سیمای مرکز پخش می‌شود.

پخش سخنرانی‌های معارفی و دینی در موضوعات مختلف از شبکه‌های استانی همچون گذشته با استفاده کردن از ظرفیت عظیم ائمه جمعه و جماعات و کارشناسان مذهبی خبره در استان‌های مختلف کشور، یکی دیگر از سرفصل‌های با اهمیت تولیدات مراکز در ایام ماه مبارک هست.”

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *