برگزاری نخستین دوره شهروند نقاش/ طراحی پرتره شهروندان در پل طبیعت- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گفته خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، نشست خبری رویداد تجسمی «شهروند نقاش» با حضور امیر راد رئیس هیأت مدیره انجمن نقاشان، جمال عرب‌زاده نایب رئیس انجمن، محمدرضا فیروزه‌ای، مینا نادری، هلنا دشت گل و مژگان قدوسی اعضای هیأت مدیره انجمن هنرمندان نقاش ایران و جمعی از خبرنگاران عصر امروز در دفتر انجمن نقاشان برگزار شد.

 جمال عرب زاده نایب رییس انجمن نقاشان در این نشست با اشاره به اهداف برگزاری این رویداد گفت: از جمله اهداف برگزاری این رویداد این بود که ما نقاشی را به یک سطح عمومی برده و مخاطبان عمومی را با آن درگیر کنیم. این یک برنامه بلندمدت هست که باید در سالهای آینده نیز تکرار شود تا عموم مردم به نقاشی علاقه‌مند شده و به آن اهمیت دهند.

وی افزود: در نخستین دوره از این رویداد، تمرکزمان بر موضوع پرتره هست و فکر میکنیم درصورتیکه در حیطه عمومی برگزار شود مردم به آن اقبال بیشتری نشان دهند. ما لیستی از هنرمندانی که در خلق پرتره متبحر هستند را آماده کردیم که این لیست، شامل  ۱۰ استاد قدیمی و ۱۰ هنرمند جوان هست. تلاشمان بر این بود که بتوانیم پیوندی میان دو نسل از هنرمندان نقاش را برقرار کنیم و این اتفاق را هم در رویداد تهران و هم در رویداد شهرستان‌ مد نظر قرار دادیم.

عرب زاده ادامه داد: سطح برگزاری، گستردگی و نوع انجام این رویداد به شیوه‌ای هست که تاکنون نظیر آن را نداشته‌ایم. تکنیک مورد استفاده کردن در خلق آثار پرتره، تکنیک آزاد؛ شامل رنگ روغن و آکریلیک خواهد بود و درصورتیکه شرایط جوی اجازه دهد، رویداد در فضای باز پل طبیعت برگزار میشود در غیراین صورت در فضای مسقف آن را برگزار خواهیم کرد.

در ادامه این نشست، امیر راد  رئیس هیأت مدیره انجمن نقاشان درمورد برگزاری رویداد «شهروند نقاش» گفت: رویداد شهروند نقاش سومین سالانه‌ای هست که اداره کل هنرهای تجسمی با حمایت وزارت ارشاد برگزار می‌کند. هدف اداره کل هنرهای تجسمی این هست که انجمن ها بتوانند رویدادهایی را با صلاحدید خودشان طراحی و اجرا کنند. «شهروند: نقاش» یک پروژه کلی هست که با هدف معرفی رسانه نقاشی در سطح عموم و ایجاد ارتباط بیشتر با شهروندان برگزار میشود. عنوان این رویداد هر سال تغییر می‌کند و امسال با عنوان “شهروند پرتره” برگزار می‌شود.

وی افزود: این رویداد در دو نقطه برگزار می‌شود. یکی تهران و دیگری شهر دیگری که هم اکنون قطعی نیست. بدین معنا، شهر اصلی آن شهر خواهد بود و مکان اصلی برپایی رویداد تهران نیست بلکه تهران شهر دوم این پروژه هست. 

راد ادامه داد: یکی از اهداف اداره کل هنرهای تجسمی و انجمن نقاشان این هست که بتوانیم پروژه هایی از این دست را در سطح کشور به صورت ملی برگزار کنیم و مخاطبانمان را به اهداف مورد نظرمان نزدیک کنیم. پرتره یکی از دسته‌هایی هست که بیشترین مخاطب را دارد و می‌تواند ارتباط بیشتری با مخاطب نقاشی برقرار کند. هدف اصلی ما برگزاری نمایشگاه و فروش آثار نیست. این در اختیار هنرمند هست که اثرش را بفروشد یا آن را هدیه دهد. همچنین این رویداد سالانه جایگزین بینال نقاشی نیست و بینال به مسیر خود ادامه خواهد داد.

راد با اشاره به حضور هنرمندان در این رویداد تجسمی گفت: ما در این رویداد مجموعا ۶۰ هنرمند مدعو داریم که هسته اصلی هستند و ۲۰ نفر از آنها اساتید نقاشی هستند. تخمین ما این هست مجموعا ۲۰۰ هنرمند در این رویداد حضور داشته باشند.

وی در ادامه به بودجه برگزاری این رویداد اشاره کرد و گفت: مرکز هنرهای تجسمی ازبرای برگزاری هر سالانه ۱۵۰ میلیون تومان به انجمن‌ها کمک می‌کند و ازبرای برگزاری این رویداد نیز بودجه‌ای بالغ بر همین رقم اختصاص داده شده هست که هم اکنون آن را دریافت نکرده ایم.

در ادامه این نشست، محمدرضا فیروزه ای عضو هیئت مدیره انجمن نقاشان گفت: این نخستین دفعه هست که برگزاری چنین رویدادی با همکاری مرکز هنرهای تجسمی و انجمن نقاشان در سطح شهر اتفاق می‌افتد. انجمن ۲۰ سال هست که سر پا هست و این پایداری از نظر من بسیار مبارک هست.

هلنا دشت گل عضو کمیته پژوهش انجمن نقاشان نیز در ادامه این نشست گفت: ما در حال تدارک و تقویت بانک اطلاعاتی مردم در رشته نقاشی تا به رسانه نقاشی توجه کنند. پرتره و صورتگری از دیرباز به عنوان یک جریان فرهنگی باشکوه در کشور وجود داشته هست و امیدواریم مردم با این رویداد که با محوریت پرتره برگزار میشود، ارتباط خوبی برقرار کنند.

در ادامه این نشست، مژگان قدوسی عضو علی البدل انجمن نقاشان درمورد رویداد «شهروند نقاش»  گفت: سبب خوشحالی هست که این اتفاق در سطح شهر در حال وقوع هست. این یکی از آرزوهای دیرین ما بود و فکر می‌کنم بهترین وقت لمس هنر هنرمند، برگزاری چنین رویدادی باشد. اکنون دانشجویان بسیاری ازبرای شرکت در این رویداد عنوان آمادگی کرده‌اند که امیدواریم برپایی آن در سال‌های آینده تداوم داشته باشد.

سعید اسلام زاده مسئول رابطه ها عمومی مرکز هنرهای تجسمی ارشاد نیز در این نشست گفت: بنابر این هست که اداره کل هنرهای تجسمی نقش حمایتی خود را در قبال انجمن‌ها پررنگ تر نماید. یکی از این اقدامات در این راستا، افزایش اعتبارات ازبرای کمک به انجمنهاست که این اعتبارات اکنون از یک میلیارد به ۵ میلیارد افزایش یافته هست. 

نخستین رویداد «شهروند نقاش» با مشارکت منطقه فرهنگی گردشگری عباس آباد جمعه ۶ اردیبهشت در  پل طبیعت برگزار می‌شود.

 

انتهای پیام/

سپاه پاسداران؛ نهادی همزاد انقلاب اسلامی- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

 به گفته باشگاه خبرنگاران پویا، محمد رستمیان در یادداشتی به‌مناسبت فرارسیدن سالروز تأسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نوشت: به‌شکرانه الهی پس از چهل سال فراز و فرود انقلاب و نظام، چهل سال دشمنی دشمنان متحد قسم‌خورده ناکام، چهل سال چشم‌انتظاری محرومان و مستضعفان منتظر یک حکومت کارآمد دینی بادوام، شیرینی استقامت و پایداری چهل‌ساله در برابر دنیای کفر و الحاد بر کام آزادگان جهان خوش نشست و شعار صدور انقلاب و ارزش‌های انقلابی در جهان به منصه ظهور و بروز رسید و دشمنان کوردلی را که هرگز فکر نمی‌کردند این انقلاب پابرهنگان در برابر دشمنان سرتاپا مسلح دنیای کفر به‌سلامت پا به عرصه وجود بگذارد به حیرت واداشت.

آن‌گاه که دشمنان قسم‌خورده انقلاب پس از ناامیدی از توطئه و کودتاهای مکرر علیه این انقلاب نوپا، با شکل‌گیری نخستین حکومت جمهوری اسلامی ایران در قاموس سیاسی دنیا مواجه شدند، به یارگیری و قشون‌کشی از کشورهای مختلف علیه این حکومت دینی و مردمی پرداختند و جنگ نابرابری را علیه آن تحمیل کردند تا شاید پدیده سترگ انقلاب اسلامی را مهار کنند. لیکن همان‌شکل که با عنایات الهی، در اوج خفقان، ابتذال و ظلمت، چراغ امیدبخش انقلاب حامی مستضعفان جهان در کشور ایران روشن شده بود، امروز ایران اسلامی به‌عنوان نخستین حکومت دینی پس از صدر اسلام، تاکنون با چهار دهه دشمنی تمام‌عیار، با اقتدار تمام در منطقه صاحب نفوذ و در دنیای سیاست دارای نظر اثرگذار هست.

بی‌تردید در شکوفایی و سربلندی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در رویارویی چهل‌ساله با دشمنان، عوامل و مؤلفه‌های زیادی دخیل بوده و هست ولی ناگفته پیداست که یکی از این عوامل اصلی در حفاظت از این انقلاب، نهاد همزاد انقلاب و همراه مردم هست که ازبرای پاسداری از انقلاب، از دامن خود مردم پس از پیروزی انقلاب متولد شد تا با جایگاه قانونی و در کسوت عنوان «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی»، آن را از هرگونه آسیب و گزندی در عرصه‌های مختلف نظامی، امنیتی، فرهنگی، اقتصادی و… محافظت نماید. آن هنگام که در بدو شکل‌گیری این نهاد انقلابی، با حذف کلمه ایران توسط حضرت امام خمینی(ره)، از عنوان پیشنهادی «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران»، این همزاد و همراه انقلاب از انحصار ایران و ایرانیان خارج و متعلق به همه مستضعفان و آزادمردان اقصی نقاط جهان شمرده شد، وظیفه حفاظت از آن بر دوش سبزپوشان این نهاد قانونی نهاده شد.

درخشش هشت‌ساله دلیرمردان سبزپوش در کنار دیگر قوای نظامی رسمی و غیررسمی، در دفاع از میهن اسلامی بر هیچ کسی پوشیده نیست. در آخر افتخارآمیز سال‌های دفاع مقدس  نیز مأموریت این نهاد نه‌تنها به اتمام نرسید بلکه با یقین به تداوم دشمنی دشمنان، آمادگی خود را ازبرای حفاظت از انقلاب در برابر هرگونه آسیب احتمالی حفظ کرد و در مواجهه با گروهک تروریستی داعش که به‌اعتراف رسمی و ذلیلانه هیأت حاکمه آمریکا، ساخته و پرداخته کاخ سفید بوده هست، برگ زرین دیگری را در فراسوی مرزهای جغرافیایی در محافظت و پاسداری از این انقلاب، رقم زد و داعش سفاک مجهز به مدرن‌ترین سلاح‌ها و برخوردار از حمایت همه‌جانبه دنیای کفر و الحاد و نفاق را به خاک مذلت نشاند و خرج‌های ۱۷ساله آمریکا در منطقه و بودجه‌های میلیاردی پروژه لانه زنبور در سرویس‌های اطلاعاتی غرب را بی‌اثر ساخت.

در سال‌های گذشته، دشمنان همیشه در کمین نشسته انقلاب اسلامی پس از ناامیدی از کار‌های نظامی و امنیتی علیه نظام، روزنه‌های دیگری را ازبرای نفوذ و ضربه زدن جست‌وجو و بیش از پیش همت خود را در بحث اقتصاد متمرکز کرده‌اند تا شاید با بهره‌گیری از بعضی غرب‌گرایان داخلی نظام را ناکارآمد نشان دهند ولی باز در این صحنه با پرچم شعار «ما می‌توانیم» روبه‌رو شدند که پرچمدارش بازوان سازندگی سپاه پاسداران انقلاب بود؛ چون سپاه همیشه پاسدار انقلاب با تدابیر پیشینی، پس از اتمام جنگ، زمینه بهره‌گیری از نیروهای متخصص و مهندسان رزمی و استفاده کردن از مازاد ماشین‌آلات و تجهیزات دوران دفاع مقدس را با تأسیس قانونی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) فراهم ساخته بود و پس از اولویت بازسازی‌ها و خرابی‌های برجامانده جنگ، از سال ۱۳۶۸ وارد حوزه بازسازی و سازندگی کشور شده و توانسته بود با انجام موفقیت‌آمیز بیش از ۲۵۰۰ پروژه بزرگ در حوزه‌های نفت، گاز و پتروشیمی، آب، نیروگاه، بنادر و سازه‌های ساحلی و فراساحلی، حمل‌ونقل، معدن و صنایع معدنی، ابنیه خاص، ارتباطات و فناوری اطلاعات، کشاورزی و خدمت ها مشاوره، مطالعات و مهندسی کارنامه درخشانی دیگری از خود برجای گذارد و علاوه بر ایجاد امنیت روانی و آسایش ازبرای جامعه، امید دشمن را به یأس مبدل کند.

اجرای ابرپروژه‌هایی همچون پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس، فازهای ۱۳، ۱۵ و ۱۶، ۲۲، ۲۳ و ۲۴ پارس جنوبی و صدها پروژه بزرگ و عظیم دیگر توسط بازوی سازندگی سپاه، در اوج تحریم‌ها، با مهندسی و اجرای ۱۰۰درصد ‌ایرانی و تأمین کالای ۷۰درصد ایرانی از افتخارات دیگر سپاه بود که توانست در بسیاری از پروژه‌های، «های‌تک» و دارای فناوری پیچیده و منحصر به چند کشور بزرگ جهان، جای خالی شرکت‌هایی همچون هیوندای، انی، توتال، شل و… را با شروع تحریم‌ها پر کند و در اوج ناملایمات داخلی و خصومت‌های خارجی به پاسداری از این انقلاب در جنگ تمام‌عیار اقتصادی دشمن ادامه دهد و پیروزی‌های چشم‌گیری به‌ارمغان بیاورد.

در بیان گوشه‌ای از مجاهدت‌های اقتصادی این شاخه همیشه‌سبز و پربار سپاه می‌توان به عظمت پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس (بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان و نخستین پالایشگاه طراحی‌شده بر اساس خوراک میعانات گازی کشور با ظرفیت پالایش روزانه ۳۶۰هزار بشکه) در سه فاز ۱۲۰هزار بشکه‌ای با هدف تولید بنزین، گازوییل، گاز مایع و سوخت جت در زمینی به‌مساحت ۷۰۰ هکتار اشاره نمود. این پالایشگاه با ظرفیت تولید ۳۶میلیون لیتر بنزین یورو۵، علاوه بر خودکفا کردن کشور در امر تولید بنزین، ایران را به صادرکننده این کالای راهبردی تبدیل و به‌عنوان حلقه مکمل پالایشگاه‌های گازی پارس جنوبی عمل نمود (چون میعانات گازی (کاندنسیت) استحصال‌شده از فرآیند تصفیه گاز در عسلویه یا باید به‌فروش می‌رسید که در شرایط تحریم هیچ کشوری جرأت خرید آن را از ایران نداشت، یا باید در طبیعت رها می‌شد که یک فاجعه زیست‌محیطی ازبرای کشور، منطقه و کل دنیا به‌همراه داشت، یا باید فازهای پارس جنوبی تعطیل می‌شد که کشور با بحران سوخت روبه‌رو می‌شد)، و علاوه بر حل مشکل انباشت میعانات گازی و جلوگیری از قطع تولید گاز، مسیر را بر تحریم بنزین توسط آمریکا و متحدانش، به‌عنوان چشم اسفندیار و پاشنه آشیل ایران در تحریم‌ها بست و با اجرای ۶ فاز از فازهای ۲۴گانه پارس جنوبی و بی‌احتیاج شدن کشور از واردات گاز، مانع به‌وجود آمدن حوادثی از جنس وضعیت سال ۹۲ و قطع گاز از سمت کشورهای شمالی در سرمای زمستان شد.

برگ زرین دیگر قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) به‌عنوان بازوی سازندگی سپاه در حوزه سدسازی، ساخت  ۶۲ سد (با حجم مخازن ۲۵ میلیارد مترمکعب به این معنی بیش از نیمی از مخازن آب سدهای کشور) از میان ۱۷۲ سد ملی موجود در کشور هست که تنها در صورت نبود دو سد کرخه و گتوند (با ۱۲ میلیارد مترمکعب ذخیره آب)، در سیلاب گذشته، جنوب استان خوزستان بارها ویران می‌شد.

یکی دیگر از موفقیت‌های سپاه و بازوی سازندگی آن در حل بحران‌های کشور، حضور امداد و نجات در حوادث غیرمترقبه سیل‌، زلزله و… می‌باشد که به‌تنهایی در زلزله آبان‌ماه سال ۱۳۹۶ کرمانشاه، قرارگاه خاتم توانست در مدت وقت ۴۵ روز، ۸۵۰۰ کانکس ازبرای مردم آن مناطق ایجاد کند و علقه میان مردم، نظام و نیروهای مسلح را افزایش دهد و نقشه‌های تفرقه‌‌افکنانه دشمنان را به‌خصوص در نقاط مرزی غرب کشور تا حدود زیادی خنثی نماید.

از توانمندی‌ها و دیگر افتخارات این مجموعه، می‌توان به داشتن بزرگ‌ترین و مجهزترین ناوگان لایروبی منطقه با امکان لایروبی ۲…۵ میلیون مترمکعب در ماه، طراحی و اجرای بیش از ۴۰۰ کیلومتر تونل طویل انتقال آب، ۲۶۰۰ کیلومتر آزادراه و بزرگراه و مسیر اصلی، ۴۰۰۰ کیلومتر مسیر‌آهن، ۱۶۳ پل و تقاطع غیرهمسطح به‌طول ۴۰ کیلومتر، ۱۵۰ کیلومتر تونل مسیر و مسیر‌آهن، ۲۸۰ کیلومتر مترو در شهرهای مختلف با ۱۵۰ ایستگاه، ۱۵۰۰ کیلومتر مسیر روستایی در ۹ استان کشور، شبکه سراسری فیبر نوری به‌طول ۲۳هزار کیلومتر، مسیر‌آهن سریع‌السیر تهران ــ قم ــ اصفهان به‌عنوان نخستین قطار پرسرعت کشور، احداث کارخانه مس سونگون و آهن اسفنجی فولاد میانه و بافت، اجرای فاز نخست بندر شهید بهشتی چابهار، ساخت کشتی‌های اقیانوس‌پیما و سکوهای دریایی، به زیر کشت بردن ۳۵هزار هکتار از اراضی نقاط محروم و مرزی، کمک به مردم کشور در شرایط بحرانی از قبیل زلزله، سیل، برف و اجرای هزاران پروژه محرومیت‌زدایی در شعاع ۷۰کیلومتری پروژه‌ها اشاره نمود.

با گذشت چهار دهه از انقلاب اسلامی، مدیریت جهادی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص)، دستاوردها و رکوردهای بزرگی را در عرصه آبادانی، استقلال، خودکفایی و سرافرازی میهن اسلامی به‌دست آورده و با اجرای هزاران پروژه عمرانی، صنعتی و محرومیت‌زدایی، روندی رو به تعالی را در سازندگی و آبادانی میهن اسلامی طی کرده و سبب ایجاد امنیت پایدار و منزلت‌افزایی ازبرای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران شده هست که بسیاری از این پروژه‌ها چون سد کرخه، پل طبقاتی شهید صدر و تونل نیایش، پل طبیعت، تونل آرش اسفندیار و… نه‌تنها در داخل کشور بلکه در مسابقات و جشنواره‌های میان‌المللی مورد تحسین کارشناسان، ناظران و داوران خارجی قرار گرفتند.

 

سخن آخر این‌که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نه‌تنها قدرت خود را در ساخت موشک‌های رادارگریز و پهپادهای منحصر به فردش می‌داند و نه آرامش خود را در شهرک‌های موشکی و کارخانه‌های موشک‌سازی زیرزمینی‌اش می‌جوید، بلکه با ایمان به خدا و اتکای به قدرت لایزال الهی، حفاظت و پاسداری از این انقلاب و کشور و مردم عزیزش را بر خود فرض می‌داند و ردپای خدمت این سبزپوشان به هموطنانش، در کویر و کوهستان، دریا و فضا و در همه عرصه‌ها از میدان آتش و خون تا برف و بوران، سیل و توفان، زلزله و حوادث غیرمترقبه و… بر هر محرم و نامحرم انقلابی ملموس و محسوس بوده و هست که سردمداران کفر به‌خیال خام خود ازبرای کاستن قدرت و محبوبیت مردمی این نهاد پس از حملات ۱۱ سپتامبر با فرمان رئیس جمهوری اسبق آمریکا (بوش)، آن را رسماً هدف قرار می‌دهند و بر پایه چنین فرمانی، تحریم‌های اکتبر سال گذشته را علیه این نهاد قانونی و رسمی کشور عنوان می‌کنند و امروز رئیس جمهور آمریکا با امضای بیانیه‌ای در کاخ سفید، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی قرار می‌دهد که این سیاست خصمانه متناقض و غیرمتعارف نشان از استیصال بیش از پیش هیأت حاکمه آمریکایی در مواجهه با استراتژی منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران، محبوبیت مردمی سپاه و صدق مسیر راستین چهل‌ساله این سبزپوشان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هست که با یک کار وقیحانه و سیاستی متناقض، با وجود ایجاد یک سازمان خودساخته تروریست میان‌المللی (داعش)، با نادیده گرفتن خواسته ملی و قانونی یک ملت، ازبرای نخستین دفعه یک نهاد منبعث از قانون اساسی، کشوری را که خود بیشترین قربانی را در مسیر مبارزه با تروریسم دارد به تروریسم متهم می‌کند.

ملت و مسئولان همیشه‌بیدار و بابصیرت، این دفعه نیز با تبدیل تهدیدات به فرصت‌های سازنده، چنان سابق نشان دادند آن شکل که در نهضت سوادآموزی تمام ایران را مدرسه کردند و یا در جهاد سازندگی سابق، همه با هم وارد این عرصه شدند در این مقوله نیز فارغ از هرگونه گرایش سیاسی، با اعلان حمایت همگانی و همه‌جانبه از این نهاد مردمی و انقلابی، تحت فرمان رهبر معظم انقلاب و دوشادوش سبزپوشان پاسدار، در برابر دشمنان خارجی و داخلی، همه پاسدار و مدافع این انقلاب خواهند بود و کشور اسلامی ایران را مقتدرانه از گردنه‌های صعب‌العبور اقتصادی دشمن به‌سلامت عبور خواهند داد و دشمنان نیز از این‌همه سیاست‌های خصمانه طرفی نخواهند بست و مسیر به جایی نخواهند برد چون معتقدیم وعده الهی محقق‌شدنی هست.

انتهای پیام/*

سرمایه‌گذاری پول سایت‌های شرط‌بندی در سینمای انگلستان- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گفته خبرگزاری تسنیم، نشست «سیاست‌گذاری سینمایی در عصر جهانی شدن» از مجموعه نشست‌های دانشگاهی سی و هفتمین جشنواره جهانی کلیپ فجر و مراسم رونمایی از کتاب «دولت ها چگونه به سینما کمک می‌کنند؟» صبح امروز دوشنبه ۲ اردیبهشت با حضور جان هیل پژوهشگر سینما و استاد دپارتمان هنرهای رسانه در رویال هالووی و ماریکه دوالک دانشیار مطالعات رسانه و مدیر «برنامه هنرها و جامعه» در دانشگاه اوترخت هلند در دانشگاه صدا و سیما برگزار شد.

در ابتدای این نشست اسفندیاری با بیان اینکه هم اکنون در سیاست‌گذاری سینمایی منبع ها آکادمیک وجود ندارد، گفت: امروز اینجا شاهد دو اتفاق با اهمیت هستیم، یکی رونمایی از جدیدترین کتاب در حوزه سینما و دیگری حضور دو تن از استادان میان‌المللی این حوزه هست.

وی ادامه داد: بدون اغراق پروفسور جان هیل در حوزه سیاست‌گذاری سینمایی در دنیا جزو یکی از سه نفر برتر هست. ایشان کتاب‌های متعددی را در حوزه سینمای بریتانیا دارند و در سال‌های گذشته هم در دانشگاه‌های بریتانیا به تدریس می‌پردازند. جان هیل در حوزه تلویزیون پژوهش‌ها و آثار متعددی دارد و همچنین در حوزه تلویزیون و سینما هم دارای تخصص‌هایی هست. به طور کل از ایشان ازبرای حضور در این نشست تشکر می‌کنیم.

مهمان دوم ما ماریکه دِوالک هست که وی هم مطالعات زیادی درمورد جشنواره‌های سینمایی انجام داده هست و از ایشان هم بابت حضور در این نشست تشکر می‌کنیم.

اسفندیاری از جان هیل دعوت کرد تا به عنوان سخنران اول مراسم سخنان خود را شروع کند.

جان هیل در ابتدای این نشست بیان کرد: از اینکه مرا به این مراسم دعوت کردید متشکرم. امروز کار سختی در پیش دارم به این دلیل که با وجود علاقه زیاد من به حوزه سیاست‌گذاری در سینما ولی فکر می‌کنم اینکه مخاطبان به این حوزه علاقه‌مند باشند چالش سختی هست که امروز در پیش دارم.

وی افزود: من فکر می‌کنم توسط آقای اسفندیاری مختصر معرفی شدم ولی باز هم توضیحاتی را درمورد خودم بیان می‌کنم. من در دانشگاه لندن استاد رسانه هستم و به طور مستقیم در سیاست‌گذاری‌های سینما حضور دارم. عضو هیات مدیره سینمای بریتانیا هستم و در ایرلند هم در شورای سینمایی ایرلند شمالی حضور مستقیم داشتم. یک جشنواره هم خودم تاسیس کردم که در دومین شهر بزرگ ایرلند شمالی برگزار می‌شود. در حوزه آرشیو هم خیلی علاقه‌مند هستم و هم کار نظری و هم عملی در کشور‌های انگلستان و بریتانیا انجام داده‌ام.

این پژوهشگر بریتانیایی بیان کرد: نمی‌دانم ترکیب حضار در این مراسم به چه ترتیب هست ولی حدس می‌زنم که بسیاری از شما دانشجو باشید. من می‌خواهم در ابتدا یک سوالی را مطرح کنم، سوال من این هست که به چه دلیل یک دولت و حکومت سیاست فیلمسازی دارد؟

یکی از حضار در جواب به سوال جان هیل گفت: دولت‌ها بر اساس سیاست‌ها و دلایل خودشان فیلمسازی می‌کنند. آنها دلایل دیگری هم ازبرای فیلمسازی دارند؛ به طور مثال درصورتیکه در کشور ما فردی فیلمی مذهبی، اجتماعی، انقلابی یا … بسازد که این کلیپ‌ها بر مبنای حق هم باشد، دولت از ما حمایت می‌کند.

جان هیل ادامه داد: می‌خواهم اینجا یک سری موضوعات کلی را درمورد سیاست سینما مطرح کنم. اساس صحبت من در رابطه با دو کشور انگلستان و ایرلند هست، ولی تلاش می‌کنم در سطح کلی کشورها هم آن را مطرح کنم. سیاست‌ها در کشورهای مختلف متفاوت هست، حکومت‌ها هرکدام بر اساس اولویت‌هایی که دارند ممکن هست به موضوعات خاصی بپردازند، بعضی به بحث اقتصادی، بعضی به بحث فرهنگی و بعضی هم به بحث‌های سرگرمی.

وی در ادامه با اشاره به چشم‌انداز کلی از سنت‌های رایج سینمایی در اروپا تصریح کرد: در دوران قبل از جنگ جهانی دوم مثلا در دهه ۲۰ میلادی ۹۰ درصد کلیپ‌ها آمریکایی بودند که این موضوع سبب شد در انگلستان بخواهند واکنشی را در برابر سیاست‌های هالیوود سازماندهی کنند. این حرکت در آخر سبب شد که هر ساله این کار را تکرار کنند و یک بخشی از کلیپ‌های کشور خود را به تولید داخل اختصاص دهند، ولی دومین مرحله‌ای که می‌توان به آن اشاره کرد مربوط به دوره رفاه‌طلبی هست.

این منتقد انگلیسی با بیان این موضوع که پس از جنگ جهانی دوم یک سری مباحث مطرح شد که به سینما به عنوان یک ارزش نگاه کنند، گفت: سومین دوره‌ای که می‌خواهم به آن اشاره کنم پس از دوره ۷۰ میلادی هست که درغرب با قدرت گرفتن کشور آمریکا همزمان شد. صحبت‌هایم را با مثالی از کشور انگلستان ادامه می‌دهم، در دهه ۲۰ آنها آمدند بحث سینمای ملی را مطرح کردند و گفتند که حتما یک بخشی از کلیپ‌های آنها در سال باید تولید ملی باشد. این کشور در ادامه هم به تهیه‌کننده‌ها ازبرای ساخت کلیپ‌هایشان وام‌هایی را اهدا کرد و به این شکل از فیلمسازهای ملی خود حمایت کردند. آنها با این کار حتی درآمد خود از این کلیپ‌ها را هم وارد چرخه تولید در سینما کردند و در ادامه هم به این رسیدند که این صنعت باید به صورت مستقل عمل کند و اصطلاحا روی پای خود بایستد.

وی اظهار کرد: می‌خواهم به این نکته اشاره کنم که بازار سینما به معنای واقعی آزاد نیست. هالیوود به عنوان یک غول در این حوزه همه چیز را در دست دارد و سبب شده که کلیپ‌های ملی در بریتانیا طی ۵۰ سال گذشته به پایین‌ترین تعداد خود برسد. در انگلستان زمانی با این مقدار کاهش مواجه شدند، اجازه دادند پول‌هایی که در سایت‌های شرط‌بندی به دست می‌آمد وارد تولید کلیپ در سینمای ملی شود. اینکه بعضی می‌آیند و از این صحبت می‌کنند که سینما باید بدون حمایت خارجی درآمدزایی خودش را داشته باشد، تقریبا امری غیر ممکن هست.

جان هیل با اشاره به اینکه سینما را می‌توان از منظر دیگری هم نگاه کرد، ادامه داد: کلیپ آرشیوی عنوان دیگری هست که در سینما وجود دارد و می‌تواند به ثبت سینمای ما در تاریخ کمک کند، موضوعی که سبب می‌شود خیلی از کشورها ازبرای تبدیل کلیپ‌های قدیمی خود به کلیپ‌های تازه خرج کنند. در واقع نظر من این هست که به عنوان یک بیان ملی باید به سینما نگاه کنیم و بگوییم و به این فکر کنیم که انعکاس کشور ما در کلیپ‌ها هم دیده می‌شود.

این منتقد انگلیسی با بیان اینکه در خیلی از کشورها کلیپ و سینما را از سایر شکل‌های هنری متفاوت و مجزا نمی‌دانند، گفت: در خیلی از کشورها مانند فرانسه سینما را لزوما یک هنر نمی‌دانند و از جنبه سرگرمی به آن نگاه می‌کنند. نظر من بر خلاف این کشورهاست، من معتقدم ما باید سینما را به عنوان یکی از شکل‌های هنری بشناسیم.

وی در قسمت بعدی صحبت‌هایش به سیاست‌گذاری‌های مالیاتی که در صنعت سینما ایجاد می‌شود اشاره کرد و گفت: در دهه ۷۰ و ۸۰ میلادی این مساله خیلی نمود پیدا کرده بود که رقم‌های زیادی هم در آن جمع آوری می‌شد. در بریتانیا این مبلغی که از مالیات‌ها کسب می‌شود بسیار بیشتر از درآمدی هست که از طریق سایت‌های شرط‌بندی به دست می‌آید. در گذشته می‌گفتند کلیپ چه مقدار سود داشته ولی الان می‌گویند تاثیر اقتصادی فیلمسازی چقدر هست و یک کلیپ چقدر منجر به پیشرفت اقتصادی در کشور سازنده شده هست. همین مساله سبب شده کشورهای مختلف بر درآمدهای مالیاتی تاکید بیشتری داشته باشند.

جان هیل با اشاره به اینکه تنها نباید به این شیوه درآمدزایی در سینما اکتفا کرد، گفت: شکل‌گیری این سیاست‌ها ازبرای این بود که منبع ها لازم را ازبرای ساخت کلیپ در کشور خود به وجود بیاورند، ولی الان باید شرایط به شکل‌ای شود که یک فیلمساز خارجی بتواند در کشوری که می‌خواهد کلیپ بسازد. در اروپا هر فیلمی که قرار هست ساخته شود، ابتدا یک تست فرهنگی از کارگردان می‌گیرند و پس درصورتیکه با سیاست‌های آن ها یکسان بود به وی کلیپ اجازه ساخت می‌دهند.

این نویسنده انگلیسی با ارائه مثالی بیان کرد: کن لوچ که مشهورترین فیلمساز بریتانیایی حال حاضر هست می‌خواست فیلمی را با عنوان «بادی که در مرغزار می‌وزد» در ایرلند بسازد و تلاش کرد منبع ها مالی را از کشورهای مختلف فراهم کند. خیلی‌ها فکر می‌کردند که این کلیپ ایرلندی هست ولی این کلیپ کاملا یک تولید اروپایی بود. نکته بعدی این هست که در بریتانیا درصورتیکه بخواهیم فیلمی را بسازیم باید ۱۶ شرطی را که انتخاب شده رعایت کنیم. این شرط‌ها ترکیبی از محتوا و تولید هست که یک فیلمساز ازبرای ساخت کلیپ در این کشور باید آن را رعایت کند.

وی ادامه داد: لازم هست این را بگویم که در کشورهای آمریکا و ژاپن این سیاست‌ها شکل محدودی دارد ولی در کشور فرانسه به این سیاست‌ها اهمیت بیشتری می‌دهند، ولی در آخر می‌خواهم یک سری سوال مطرح کنم که قصد پاسخگویی به آنها را ندارم. نخستین سوال من این هست که دولت چطور باید از لحاظ فرهنگی و اقتصادی از سینما حمایت کند؟ سوال بعدی من این هست که چه سیاست‌هایی به سینما کمک بیشتری می‌کند و در واقع موثرتر هست؟ سوال آخری که می‌خواهم مطرح کنم این هست که به چه دلیل این حمایت‌ها و موضوعات مربوط به آن اهمیت دارد؟

جان هیل در قسمت بعدی این نشست با بیان این موضوع که در سینما باید به اقلیت‌ها و فیلمسازان خانم هم توجه کنیم، تصریح کرد: ما باید کمک کنیم تا سینما در سطح جهان هم شناخته شود. من سینما را هم مبحثی فرهنگی می‌دانم و هم هنری و تا اندازه‌ای سرگرمی. فیلمسازهای ایرانی بزرگی بوده‌اند که سینمای جدیدی را ارائه کردند، سینمایی که باید از دولت ازبرای حمایت از آنها تشکر کنیم.

وی در آخر با بیان اینکه صحبت درمورد بحث سیاست‌گذاری در سینما چندان جذاب نیست، گفت: امیدوارم درصورتیکه در جمع شما فیلمسازهای جوانی وجود دارند، صحبت‌هایم سبب شود تا کمی به فضای سیاسی که در آن کار می‌کنند هم فکر کنند. به نظرم درصورتیکه سبب شده باشم تا کمی به این موضوع فکر کنید موفق شده‌ام.

جشنواره‌ها می‌توانند محل تقاطع سینمای داخلی و خارجی باشند

ماریکه دوالک مهمان بعدی این نشست بود که صحبت‌هایش را اینگونه شروع کرد: من هم تشکر می‌کنم که از من دعوت کردید تا در این مراسم حضور داشته باشم. من می‌خواهم بر خلاف جان کمی جزئی‌تر به جشنواره‌ها و نقاط تداخل آنها بپردازم. به نظر من جشنواره‌ها، محلی هستند ازبرای نمایش سینمای جهان. البته در این جریان مشکلاتی هم داریم، به طور مثال در بعضی اوقات می گوییم بودجه کمی داریم و همه این ها سبب می شود که نتوانیم شکل پایداری به سینمای خودمان دهیم.

وی افزود: در واقع این نگاه تاریخی به جشنواره‌ها ازبرای محل نمایش کلیپ و مسیر شکل‌گیری آن  با مفاهیمی که جان درمورد سیاست‌گذاری سینمایی مطرح کرد، دو خط موازی هست. در طول چند دهه‌ای که از حیات جشنواره‌ها می‌گذرد، این رویداد سبب شده تا مسیری کوتاه ازبرای رسیدن به سینمای جهانی ایجاد شود. به نظر من جشنواره‌ها می توانند محل تقاطع سینمای داخلی و خارجی باشند.

دووالک در ادامه صحبت های خود در این نشست تصریح کرد: فضای کلی و فرهنگی جشنواره‌ها در کشورهای مختلف متفاوت هست و در واقع نمی‌توانیم بگوییم در همه کشورها جشنواره‌ها به طور یکسان عمل می‌کنند. شرایط بومی در جشنواره‌های مختلف، متفاوت هست. خیلی از موثرترین جشنواره‌ها در اروپا و جهان غرب هستند و به همین دلیل کلیپ‌هایی که در این جشنواره‌ها حضور دارند می‌توانند از سکوی پرتابی که ازبرای آنها ایجاد می‌شود استفاده کردن کنند. درصورتیکه به طور خلاصه بخواهیم بگوییم، کلیپ‌های هنری که در این چرخه نمایش در جشنواره‌های خارجی گنجانده می‌شوند، می‌توانند خیلی خوب از این فرصت ازبرای مطرح کردن کلیپ خود استفاده کردن کنند.

برگزاری ۱۲۷ جشنواره در یک کشور کوچک اروپایی

وی با بیان مثالی درمورد جشنواره‌هایی که در کشور هلند برگزار می‌شود، گفت: مثالی را می خواهم از کشور هلند بیان کنم؛ می‌توانید حدس بزنید چند جشنواره در این کشور کوچک اروپایی برگزار می‌شود؟ ۱۲۷ جشنواره در این کشور برگزار می‌شود که البته به نظرم خیلی زیاد هست. ۳۳ جشنواره از این تعداد هر سال از حمایت دولت هلند ازبرای برگزاری جشنواره‌ها وام می‌گیرند و باقی این جشنواره‌ها هم ازبرای برگزاری از اسپانسرهای داخلی و فروش بلیت استفاده کردن می‌کنند. خودتان می‌توانید حساب کنید که ۷۵ درصد این جشنواره‌ها توسط وزارت ارشاد هلند حمایت نمی‌شوند. در کشورهای دیگر هم معمولا به همین صورت هست و از میان جشنواره‌های مختلفی که برگزار می‌شود تعداد اندکی مشهور هستند.

در آخر این نشست، مراسم رونمایی از کتاب «دولت‌ها چگونه به سینما کمک می‌کنند؟» با حضور مسعود نقاش‌زاده معاون مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی و همچنین برگزارکنندگان این جلسه برگزار شد.

انتهای پیام/

نقش دشمنان اسلام در تفرقه افکنی میان مسلمانان- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

حجت‌الاسلام صادق گلزاده کارشناس مسائل میان‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، در تحلیل حادثه تروریستی سریلانکا گفت: معقتدم دشمن در این قضیه چندین هدف را به صورت همزمان نشان گرفته هست؛ اول اینکه باید بدانیم دست اسرائیل و آمریکا در این قضیه قهراً دخیل هست تا تقصیر را متوجه مسلمانان کنند. به این صورت که این قضیه را ما به ازای حادثه تروریستی مسلمانان در نیوزلند نشان دهند.

وی جذب جمعیتی از بوداییان تندروی سریلانکا ازبرای فشار گذاردن مسلمانان را دومین هدف این حادثه تروریستی معرفی کرد و گفت: دومین هدف دشمن در این قضیه آن هست که از آنجایی که اکثریت جمعیت این کشور را بوداییان شکل می‌دهند، به نظر می‌رسد گروه‌های تندروی تکفیری به سرمداری آمریکا و اسرائیل قصد جذب اقلیتی از بوداییان این کشور را داشته باشند تا بر آتش درگیری‌های این منطقه بیش از گذشته بدمند. سوم اینکه هدف دیگر دشمن، هجمه به سمت کشور هند هست؛ به این معنی از آنجایی که سریلانکا قطعه جداشده از هند هست، با این نگاه قصد دارند جنگ فرقه‌ای را درون هند نیز بکشانند تا جمعیت مسیحیت این منطقه را با بوداییان یا مسلمانان آنجا درگیر کنند.

گلزاده ادامه داد: در صورت کلی تصورم آن هست که دشمنان ازبرای ملتهب نگه داشتن منطقه، روی به سریلانکا آوردند و از آنجایی که در این کشور از ادیان و مذاهب مختلف زندگی می‌کنند، گمان می‌کنند به ظرفیت بالایی ازبرای اختلاف‌افکنی میان این ادیان و پس جهان اسلام دست یافتند؛ لذا به شدت در پی ایجاد جنگ داخلی‌اند؛ ضمن آنکه این نوع مسائل مسبوق به سابق هست و در گذشته شاهد به آتش کشاندن مساجد مسلمانان در این کشور بودیم. پس از آتش‌سوزی مساجد مسلمانان بنده به این کشور مسافرت کردم و از نزدیک شاهد مسائل و حواشی بودم؛ الحمدلله مسلمانان شیعه و سنی همدلی  فراوانی با یکدیگر داشتند و نسبت به توطئه‌های دشمن دارای بصیرت بالایی بودند. سریلانکا کشوری هست که نخستین انجمن اسلامیِ حمایت از انقلاب اسلامی در دنیا را ایجاد کرد و حتی بعضی سران سیاسی و فرهنگی ما در آن وقت دیدارهایی با سران اسلامی این کشور داشتند. بنابراین یک سابقه دلبستگی به ایران دارند.

این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه اسرائیل و آمریکا همچون انگلیسِ سابق از سیاست “تفرقه بیانداز حکومت کن” استفاده کردن می‌کنند، افزود: آن‌ها ازبرای ملتهب نگه داشتن منطقه درصورتیکه جایی هم زمین بخورند، به نقطه دیگری عزیمت می‌کنند تا بتوانند به اهداف خود دست یابند. دولتمردان سریلانکا و مسئولان دینی سریلانکا باید مراقبت توطئه‌های دشمن باشند؛ به این صورت که ردّ پای اسرائیل و آمریکا که به صورت پنهانی عامل اصلی این جریانات هستند، کنترل شود و عوامل حادثه را به سزای اعمال‌شان برسانند.

گلزاده با اشاره به اینکه در این حادثه خطر متوجه دولت مرکزی سریلانکا نشده هست، گفت: چون همان طور که اشاره شد، جمعیت حداکثری را بوداییان شکل می‌دهند و مسیحیان در آنجا مانند مسلمانان در اقلیتند. 

وی با تأکید بر اینکه جریان وابسته به لابی صهیونیست‌ها تمام تلاش خود را در تحقق اهداف خصمانه خود به کار می‌گیرد، گفت: ما نباید جای دشمن را با پیاده‌نظام دشمن غلط بگیریم. یکی از ایرادات تحلیل‌های ما عدم توجه به این مسئله هست به این معنی گاهی دشمن اصلی را فراموش می‌کنیم. به عنوان مثال عرستان در قامت هماوردی با کشور ما نیست بلکه پیاده‌نظام دشمن و یا به تعبیر خود سردمداران آمریکا، گاو شیرده آنهاست. باز تأکید می‌کنم  ما عامل اکثر جنگ‌ها و ناامنی‌های دنیا را آمریکا و اسرائیل می‌دانیم؛ هر جا که درگیری و اختلاف باشد، پای این‌ها در میان هست. حضور نحس آن‌ها در منطقه آسیا و ایجاد گروه خبیث داعش و تأمین منبع ها مالی و نظامی آن‌ها توسط آمریکا نشانی بر این واقعیت هست.

انتهای‌پیام/

اجرای علیرضا افتخاری به نفع سیل زدگان در حوزه هنری- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گفته باشگاه خبرنگاران پویا، کنسرت گروه همایون پرنیا با اجرای علیرضا افتخاری به نفع هموطنان آسیب دیده از سیل روز شنبه ۷ اردیبهشت ماه از ساعت ۲۱ در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار می شود.

 

در این کنسرت که با هدف کمک به سیل زدگان استان های سراسر کشور توسط مرکز موسیقی حوزه هنری اجرا می شود، شامل دو قسمت موسیقی ایرانی و لری هست.

نوازندگان و هنرمندان حاضر در این اجرا عبارتند از:

آهنگساز و سرپرست گروه: حسین پرنیا، تار: صائب کاکاوند، عود: مجید یحیی نژاد، تار: ساسان بازگیر، بم تار: سهیل سان احمدی، رباب: سیاوش الهی نیا، تنبک: پژمان پرنیا، دف و دهل: رامین ملکی، خواننده:یونس خان بیگی، نی: احسان لیوانی، کمانچه: میلاد مرادی.

همچنین حامد فیضیان، فرشاد سیفی و امین عباسیان نیز به عنوان خوانندگان مهمان در این اجرا حضور خواهند داشت.

علاقه مندان به حضور در این رویداد خیریه و کمک به مردم آسیب دیده از سیل های گذشته در کشور می توانند بلیت این اجرا را از سایت ایران کنسرت به نشانی www…iranconcert…com تهیه کنند.

انتهای پیام/

حکایت جالب زنی که به مهمان علاقه‌ای نداشت- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گفته خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، یکی از آموزه‌هایی که در فرهنگ گفتاری و رفتاری حضرات معصومین (ع) از جایگاه والایی برخوردار بوده و شیعیان‌نشان را پیوسته به آن سفارش کرده‌اند، مسأله اکرام مهمان هست. در اهمیت این امر همین بس که رسول خدا (ص) فرمود: «مهمان هنگامی که وارد خانه مؤمن می‌شود هزار برکت و هزار رحمت به همراه خود دارد و خداوند به تعداد هر لقمه که مهمان تناول میکند یک حج و یک عمره ازبرای صاحب خانه می‌نویسد؛ لضَّیفُ اذا دَخَلَ بَیتَ المُؤمِنِ دَخَلَ مَعَهُ اَلفُ بَركَةٍ وَ الفُ رحمةٍ وَ یَكْتُبُ اللهُ لِصاحِبِ المَنزِل بِكُلّ لُقمَةٍ یأكُلُها الضَّیفُ حَجةً و عُمرةً» (لئالی‌الاخبار، ج ۳، ص ۶۶).

 

در ادامه به روایتی جالب از زنی که به مهمان علاقه‌ای نداشت و نحوه رفتار پیامبر (ص) در قبال وی به نقل از حجت‌الاسلام والمسلمین حسین انصاریان اشاره می‌شود.

انتهای پیام/

کرسی‌های نفحات القرآن ویژه نیمه شعبان- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گفته باشگاه خبرنگاران پویا، کرسی تلاوت ۳۵۴ نفحات القرآن شنبه ۳۱ فروردین پس از نماز مغرب و عشاء در مسجد جامع رسول اکرم (ص) واقع در تهرانسر، چهارراه صدف با تلاوت حاج حبیب صداقت برگزار می شود. کرسی تلاوت ۳۵۵ نفحات القرآن یکشنبه یکم اردیبهشت نیز پس از نماز مغرب و عشاء در مسجد الغدیر واقع در تهرانسر، شهرک دریا با تلاوت حاج حسین فردی برگزار می‌شود.

همچنین کرسی ۳۵۶ نفحات ۲ اردیبهشت پس از نماز مغرب و عشاء با تلاوت محمدهادی صلح‌جو در مسجد النبی(ص) تهرانسر برگزار می شود. در این کرسی‌ها برگه‌های تدبر و تفسیر آیات میان مستمعین توزیع و به کودکان و نوجوانان حاضر در کرسی تنها به خاطر حضور در مسجد جوایزی اهدا می‌شود. 

همچنین طرح حفظ موضوعی، ویژه جوانان و نوجوانان مساجد برگزار می‌شود. بدین صورت که دفترچه‌های حفظ موضوعی میان داوطلبان توزیع و سپس به صورت هفتگی از میزان پیشرفتشان سوال می‌شود. سپس در آخر هر فصل به نفرات برتر کمک خرج مسافرت مشهد مقدس و جوایز نفیس دیگر تقدیم می شود.

 

این کرسی‌ها از‌ طریق نرم افزارهای اینستاگرام در صفحه nafahat…video@ و برنامه لحظه نگار به صورت زنده پخش می‌شود و علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به این دو برنامه به صورت زنده از نفحات و نغمات آیات الهی بهره مند شوند.

علاقه‌مندان ازبرای دستیابی به تلاوت‌ها و گفته‌های تصویری این کرسی‌های تلاوت به کانال تلگرامی نفحات‌القرآن به نشانی nafahatalquran@ مراجعه کنند. همچنین مساجدی که خواستار برگزاری این کرسی‌های تلاوت هستند، می‌توانند با شماره ۰۹۱۲۸۰۴۶۸۴۳روابط عمومی دارالقرآن نفحات‌القرآن تماس گرفته و ازبرای برگزاری این کرسی‌های تلاوت در مسجد خود عنوان آمادگی کنند.

انتهای پیام/

چگونه امام وقت(ع) انتقام خون امام حسین(ع) را می‌گیرد؟/ تحقیق رویدادی که تمام انبیاء از آن خبر داده‌اند- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گفته خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، موضوع ظهور، رویداد و خبری نیست که تنها به دوران ما مربوط باشد. آن طور که از روایات مستند و آیات قرآن کریم معلوم می‌شود، این رویداد سرنوشت‌ساز بارها و بارها توسط انبیای الهی علیهم السلام در تمام طول دوران زندگی انسان به‌روی کره زمین، به اطلاع مردم رسیده و گویا همه انسان‌ها از آدم تا خاتم از آن خبر داشته و دارند، بنابراین هرچند عده‌ای مغرض، جاهل یا غافل موضوع ظهور را ناشنیده انگارند و نسبت به آن بی‌اهمیت باشند، ولی ظهور حضرت حجت عجّل اللّه تعالی فرجه الشریف مانند آمدن بهار پس از خشکی و سرمای زمستان، اتفاق خواهد افتاد و دل مردم مؤمن و خداشناس را به نور ایمان حقیقی و زندگی صالح گرم خواهد کرد.

خبرگزاری تسنیم ازبرای تحقیق رویدادی که تمام انبیاء و اولیای الهی علیهم السلام از آن به‌عنوان قیام قائم آل‌محمد علیهم السلام تعبیر کرده و خبر داده‌اند، با آیت الله حسن ممدوحی، کارشناس دینی و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، گفت‌وگو کرده هست تا ابعاد این قیام تاریخی و سرنوشت‌ساز معلوم شود.

آن طور که این پژوهشگر دینی عنوان می‌کند، تقریباً تمام پیامبران و اولیا علیهم السلام خبر ظهور منجی آخرالزمان را داده بودند و از آن حضرت یاد کرده بودند، حتی تعدادی از آن‌ها شرایط و ویژگی‌های وقت ظهور و رویدادهای پس از ظهور امام وقت علیه السلام را تشریح کرده‌اند، به‌عنوان مثال حضرت داود علیه السلام از این واقعه با اهمیت و سرنوشت‌ساز خبر داده هست، چنان‌که در قرآن کریم می‌خوانیم: «وَ لَقَدْ کَتَبْنا فِی الزَّبُورِ مِنْ بَعْدِ الذِّکْرِ أَنَّ الْأَرْضَ یَرِثُها عِبادِیَ الصَّالِحُونَ؛ در زبور (حضرت داود پیغمبر) پس از کتب آسمانى سابق نوشتیم که: زمین را بندگان صالح ما به‌ارث می‌برند.»، به‌ارث بردن زمین توسط بندگان صالح خداوند، همان واقعه‌ای هست که پس از ظهور حضرت حجت عجّل اللّه تعالی فرجه الشریف اتفاق می‌افتد. طبق آیه شریفه، در کتاب الهی حضرت داود علیه السلام این نکته ثبت شده و به‌اطلاع مردم آن دوران رسیده بود.

آیا در قرآن کریم آیه‌ای وجود دارد که نام مبارک امام وقت علیه السلام در آن ذکر شده باشد؟

در قرآن، آیه‌ای که نام امام وقت علیه السلام در آن به‌طور معلوم آمده باشد، وجود ندارد. ولی در چند آیه به حضور ایشان و ماجرای ظهور اشاره شده هست، به‌عنوان مثال خداوند تعالی در سوره هود می‌فرماید: «وَ لَئِنْ أَخَّرْنا عَنْهُمُ الْعَذابَ إِلى‏ أُمَّةٍ مَعْدُودَةٍ لَیَقُولُنَّ ما یَحْبِسُهُ أَلا یَوْمَ یَأْتِیهِمْ لَیْسَ مَصْرُوفاً عَنْهُمْ وَ حاقَ بِهِمْ ما کانُوا بِهِ یَسْتَهْزِؤُنَ؛ درصورتیکه عذاب را تا مدت وقت معینى (ظهور امام وقت) به‌تأخیر بیندازیم خواهند گفت چه‌چیز آن را بازداشت؟ (و مانع ظهور امام وقت چیست؟) بدانید روزى که عذاب مى‏‌آید از آن‌ها برداشته نمی‌شود، بلکه بر آنان فرود آمده و آنچه را استهزاء به آن می‌کردند خواهند دید.»، در این آیه به این نکته اشاره شده هست که خداوند می‌خواهد گروهی از ظالمان را در وقت ظهور امام وقت علیه السلام مجازات کند، درواقع همان اندازه که ظهور سبب نشاط و شادی مؤمنان می‌شود، موجب عذاب گناهکاران خواهد بود.

حتی در روایتی نوشته شده که حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند که قصد از «أُمَّةٍ مَعْدُودَةٍ» در این آیه، یاران و فرماندهان سپاه امام وقت علیه السلام هست که تعداد آن‌ها ۳۱۳ نفر هست، به این ترتیب حتی در روایات هم تعداد یاران خاص آن حضرت معلوم شده هست.

 

بیشتر بخوانید:

امام وقت(عج) چگونه از قاتلان امام حسین(ع) انتقام می‌گیرد؟
اینفوگرافیک معرفی سید یمانی/ متحد سید خراسانی که سفیانی را در هم می‌کوبد

 

یارانی به‌تعداد سپاه اسلام در جنگ بدر

بر چه‌اساسی یاران امام وقت علیه السلام ۳۱۳ نفر عنوان شده‌اند؟

آن طور که امام صادق علیه السلام فرموده‌اند، تعداد افرادی که در جنگ بدر با لشکر دشمنان اسلام جنگیدند، ۳۱۳ نفر بودند که دارای ایمان حقیقی بودند. طبق همان رویداد، تعداد یاران امام وقت علیه السلام در وقت ظهور ایشان ۳۱۳ نفر هست که ایمان در دل آن‌ها ریشه‌دار هست و در زمینه دین اسلام به یقین قطعی رسیده‌اند.

ضرورت یادآوری ایام‌الله

روز ظهور در قرآن کریم با چه عنوانی ذکر شده هست؟

یکی از با اهمیت‌ترین عنوان‌هایی که ازبرای روز ظهور مطرح شده، ایام‌الله هست. همان طور که در قرآن کریم می‌خوانیم که حتی حضرت موسی علیه السلام به مردم وقت خودش، مژده روز ظهور امان وقت علیه السلام را می‌داد تا مردم بدانند زمانی خواهد آمد که زمین پر از عدالت می شود.

خداوند متعال این قضیه را این طور بیان می‌فرماید که: «لَقَدْ أَرْسَلْنا مُوسى‏ بِآیاتِنا أَنْ أَخْرِجْ قَوْمَکَ مِنَ الظُّلُماتِ إِلَى النُّورِ وَ ذَکِّرْهُمْ بِایام‌الله إِنَّ فی‏ ذلِکَ لَآیاتٍ لِکُلِّ صَبَّارٍ شَکُورٍ؛ موسى را همراه آیات خود فرستادیم تا قوم خود را از ورطه ظلمانى کفر درآورده به وادی نورانى ایمان رهبرى کند، و آن‌ها را به روزهاى خداوندى متذکر گرداند که در آن آیاتى هست براى هر صبرکننده شکرگزارى.»، شیخ صدوق در کتاب خصال نوشته هست که امام محمد باقر علیه السلام در تفسیر این آیه فرمودند: «قصد از ایام‌الله سه روز هست: روز ظهور قائم آل‌محمد علیهم السلام، روز رجعت و روز قیامت.»، بنابراین ما باید پیوسته به‌یاد این سه روز با اهمیت و سرنوشت‌ساز باشیم تا زندگی‌مان طبق معیارهای خداپسندانه و دیندارانه باشد.

نسل پایدار رسول خدا و امام علی علیهما السلام

همچنین خداوند در آیه دیگری به باقی ماندن نسل پیغمبر اسلام صلّی اللّه علیه و آله و حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام به‌عنوان بندگان برحق خداوند تأکید فرموده هست: «یُرِیدُونَ لِیُطْفِؤُا نُورَ اللَّهِ بِأَفْواهِهِمْ وَ اللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَ لَوْ کَرِهَ الْکافِرُونَ؛ مى‌‏خواهند نور خدا را به دهان‌هایشان خاموش کنند ولى خدا کامل‌کننده نور خویش هست، اگرچه کافران را ناخوش آید.»، امام موسی کاظم علیه السلام در تفسیر این آیه فرموده‌اند: «قصد از آیه شریفه دوستی اهل‌بیت و خاندان امام علی علیه السلام هست که هرچند دشمنان اسلام بخواهند نور آن‌ها را خاموش کرده و از میان ببرند، ولی خدای متعال آن‌ها را تا وقت حضرت حجت علیه السلام و ظهور آن حضرت پایدار خواهد داشت و کسی نمی‌تواند نور این خانواده را از میان ببرد».

درواقع خداوند متعال که خالق و پروردگار همه عالم هستی هست، خاندان عصمت و طهارت علیهم السلام را پابرجا نگاه خواهد داشت و ظهور منجی آخرالزمان رویدادی هست که طبق اراده خداوند انجام می‌گیرد و به پیروزی حق می‌انجامد. خدای تعالی نور خود را با ظهور قائم آل‌محمد علیهم السلام تکمیل کرده و به بندگان صالح خود عرضه خواهد داشت، حتی درصورتیکه کافران و منکران خوش نداشته  و از آن اکراه داشته باشند.

به چه دلیل این اتفاق به وقت ظهور امام وقت علیه السلام منوط شده هست تا زمانی آن حضرت ظهور می‌کند، دین خدا بر کفر مردمغالب شود؟

این اتفاق هم موضوعی هست که خدای تعالی آن را رقم زده و طبق اراده خداوند هست. یکی از دلایل آن شاید سنجش ایمان مردم باشد. خداوند نمی‌خواهد مردم با تحکم و اجبار حق را درک کنند، به هر کسی فرصتی می‌دهد تا خودش مسیر حق و باطل را سنجیده و به نتیجه برسد. درصورتیکه کسی به آیات خدا ایمان داشته باشد، این مسیر برایش ساده‌تر خواهد بود، ولی درصورتیکه کسی به قرآن کریم ایمان نداشته و رسالت نبی مکرم اسلام را به‌یقین درک نکرده باشد، خدا هم وی را وادار به تسلیم شدن در برابر توحید و نبوت و معاد نخواهد کرد.

بر همین اساس هست که ظهور امام وقت علیه السلام را به‌عنوان حسن ختام تمام رویدادهای زمینی قرار داده هست و می‌فرماید: «هُوَ الَّذِی أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدى‏ وَ دِینِ الْحَقِّ لِیُظْهِرَهُ عَلَى الدِّینِ کُلِّهِ وَ لَوْ کَرِهَ الْمُشْرِکُونَ؛ خداوند فرستاده خود را با هدایت و دین حق فرستاد تا بر همه دین‌ها غالب شود. هرچند مشرکین نخواهند.»، امام علی‌بن موسی‌الرضا علیه السلام درمورد آیه شریفه فرموده‌اند: این آیه زمانی تأویل می شود که قائم آل‌محمد علیهم السلام ظهور کند. در آن وقت هست که کافران و منکران توحید، از ظهور وی ناراضی و ناراحت خواهند بود چون فرصت غفلت یا لجاجتشان به اتمام می‌رسد.

مژده ظهور امام وقت علیه السلام در زبور

اشاره کردید که حضرت موسی علیه السلام مژده ظهور قائم آل‌محمد علیهم السلام را در دوران خود داده بود. آیا پیامبران دیگر هم به مردم از چنین رویداد مهمی خبر داده بودند؟

بله. آن طور که از روایات مستند و معتبر معلوم می‌شود تقریباً تمام پیامبران و اولیا علیهم السلام خبر ظهور منجی آخرالزمان را داده بودند و از آن حضرت یاد کرده بودند، حتی تعدادی از آن‌ها شرایط و ویژگی‌های وقت ظهور و رویدادهای پس از ظهور امام وقت علیه السلام را تشریح کرده‌اند.

به‌عنوان مثال حضرت داود علیه السلام از این واقعه با اهمیت و سرنوشت‌ساز خبر داده هست. چنان‌که در قرآن کریم می‌خوانیم: «وَ لَقَدْ کَتَبْنا فِی الزَّبُورِ مِنْ بَعْدِ الذِّکْرِ أَنَّ الْأَرْضَ یَرِثُها عِبادِیَ الصَّالِحُونَ؛ در زبور (حضرت داود پیغمبر) پس از کتب آسمانى سابق نوشتیم: زمین را بندگان صالح ما به‌ارث می‌برند.»، به‌ارث بردن زمین توسط بندگان صالح خداوند، همان واقعه‌ای هست که پس از ظهور حضرت حجت عجّل اللّه تعالی فرجه الشریف اتفاق می‌افتد. طبق آیه شریفه، در کتاب الهی حضرت داود علیه السلام این نکته ثبت شده و به‌اطلاع مردم آن دوران رسیده بود.

منتقم خون امام حسین علیه السلام

یکی از صفاتی که به امام وقت عجّل اللّه تعالی فرجه الشریف نسبت داده شده، آن هست که آن حضرت را منتقم خون حضرت سیدالشهدا علیه السلام و یاران ایشان دانسته‌اند. چه آیه و روایت مستندی در این باره وجود دارد؟

یکی از با اهمیت‌ترین صفات امام وقت علیه السلام و شاخص‌ترین عملی که آن حضرت مبادرت به آن می‌کنند، انتقام گرفتن از دشمنان اسلام و اهل‌بیت علیهم السلام و به‌خصوص انتقام گرفتن از دشمنان و قاتلان امام حسین علیه السلام هست. این موضوع بارها در کلام ائمه اطهار علیهم السلام مورد تأکید قرار گرفته هست.

ولی در این میان، با اهمیت‌ترین سند درست بودن این رویداد، سخن خداوند متعال هست که می‌فرماید: «أُذِنَ لِلَّذِینَ یُقاتَلُونَ بِأَنَّهُمْ ظُلِمُوا وَ إِنَّ اللَّهَ عَلى‏ نَصْرِهِمْ لَقَدِیرٌ؛ به آنان که ستم دیده‌اند درصورتیکه پیکار کنند، اجازه جنگ داده شده و خداوند قدرت بر یارى آن‌ها دارد.»، امام صادق علیه السلام در تفسیر این آیه فرموده‌اند که «قصد از آیه شریفه، قائم آل‌محمد علیهم السلام هست که به‌خونخواهی جد مظلوم ما، امام حسین علیه السلام، قیام خواهد کرد».

در اینجا یک سؤال اساسی مطرح می‌شود، مبنی بر اینکه با وجودی که سال‌ها از مرگ قاتلان حضرت سیدالشهدا علیه السلام می‌گذرد، امام وقت علیه السلام چگونه از آن‌ها انتقام می‌گیرند؟

ازبرای درک مفهوم منتقم بودن امام وقت علیه السلام باید در ظرفی فراتر از ظرف مکان و وقت بیندیشیم. درست هست که قاتلان امام حسین علیه السلام در همان دوران به درک واصل شده و مرده‌اند، ولی دقت داشته باشید که نسل آن‌ها و ظلم آن‌ها همچنان برقرار هست. هم اکنون هم ظالمان قصد جان امام وقت علیه السلام را دارند، همان شکل که در سال ۶۱ هجری قصد جان امام وقت خود را کردند.

ماجرای منتقم بودن حضرت حجت ارواحنا له الفداه به جریان تقابل بنی‌هاشم و بنی‌امیه مربوط هست که تا وقت انتقام گرفتن ادامه خواهد داشت. آن شخصی که در روایات از وی با عنوان «سفیانی» یاد شده، از نسل ابوسفیان و هند جگرخوار هست. وی همان کسی هست که از شام که امروز به نام سوریه می‌شناسیم، شورش می‌کند و زمانی تعداد زیادی از مردم مظلوم را کشت، در برابر سپاه امام وقت علیه السلام قرار می‌گیرد. ولی از آن حضرت شکست می‌خورد و هلاک می‌شود. با نابودی سفیانی، به‌عنوان آخرین بازمانده نسل ابوسفیان، توسط امام وقت علیه السلام انتقام خاندان عصمت و طهارت از خاندان ابوسفیان گرفته می‌شود.

مصاحبه از: مریم مرتضوی

انتهای پیام/*

سروده‌هایی در مدح حضرت حجت (عج):«ای مسیحای دل حضرت زهرا برگرد»- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گفته خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،  امروز یکشنبه اول  اردیبهشت ماه و پانزدهم شعبان مصادف با سالروز ولادت با سعادت حضرت بقیه الله (عج) هست. به همین مناسبت بسیاری از شاعران کشورمان با سرودن اشعاری ارادت خود را به محضر این امام همام ابراز کردند. 

سیدحمیدرضا برقعی

ازبرای ما نگاهت آفتاب هست
چراغان کردن دنیا ثواب هست
دعا کردم بیایی زیر باران
دعا در زیر باران مستجاب هست

بیا تا موج دریا را ببینیم
تماشا را تماشا را ببینیم
نگاهی کن به ما تا در نگاهت
شگفتی‌های دنیا را ببینیم

تو را حس کرده‌ایم ای نور مستور
که می‌تابد به ما گرمایت از دور
درصورتیکه در نیمۀ شعبان بیایی
جهانم می‌شود نورٌ علی نور

دل ما شد پریشان در هوایت
هواخواه نسیم سامرایت
به پا خیز ای شکوه آفرینش
که برخیزد همه عالم به پایت

یقین دارم که باران خواهد آمد
به استقبال چشمت باید آمد
خوش آن روزی که از دیوار کعبه
ندا آید که مهدی آمد آمد

قاسم نعمتی 

سلام نازترین مطلع تغزل ها
سلام بازترین سفرۀ توسل ها
سلام واسطۀ فیض، میان ما و خدا
سلام تکیۀ مستحکم توکل ها
شبیه طور ، ظهورِ تو ظرف می خواهد
عروسِ فاطمه دارد از این تحمل ها
تو یک شبه به تکامل رسی میانِ رَحِم
هم اکنون غرق تَحَیُر همه تعَقُل ها
به غمزۀ تو گره وا شود زکارِ گدا
کریم نیست مُقَصِر در این تعلُل ها
زیاس هایِ بهشتی به دستِ خود زهرا
درست کرده ازبرایِ تو تاجی از گُل ها
شبیه ماه، در این شامِ تار تابیدی
به رویِ دامن نرجس چه ناز خوابیدی

تکانِ پلک تو دل می برد ز دلبرها
مقابل قدمت خاک می شود سرها
فدای خندۀ بابای تو پدرهامان
فدایِ مادرِ پاکت تمام مادرها
ز «کاخِ  روم » رسید و عروسِ زهرا شد
نتیجه میدهد آخر عفاف دخترها
ازبرایِ خواستِگاری  زچادرش زهرا
قواره کرد،ازبرایِ عروس،معجرها
از آن به پس ملائک شدند خادمِ وی
به پیش مقدمش انداختند شهپرها
رسید مژده عقیق یمن شدی نرجس
تو انتخاب ازبرای حسن شدی نرجس

تمام دار و ندارِ پیمبری مهدی
ز انبیای الهی تو  برتری  مهدی
به رویِ بازوی تو حک شده ست جاء الحق
شبیه ِ آیۀ قرآن مطهری مهدی
مگر نگفته ای الگویِ توست مادرِ تو
بدونِ شک تو از وی ارث میبری مهدی
به ذوالفقار قسم وقت انتقام رِسَد
تمامِ خلق ببینند حیدری مهدی
ز ابروانِ بلندت وقار میریزد
چنان عمویِ رشیدت دلاوری مهدی
همینکه چشم تو شد باز ، فاطمه  خندید
خوش آمدی گل زیبایِ عسگری مهدی
و ان یکاد بخوانید ماه آمده هست
تمام هستی زهرا ز مسیر آمده هست

زدستِ ناز تو ای ناز دار من چه کنم
ازبرای وصل توام بیقرار من چه کنم
چقدر منتظرانِ تو در دلِ خاکند
به طول درصورتیکه بکشد انتظار من چه کنم
ازبرایِ آمدنِ تو نکرده ام کاری
ازبرای آمدنت ای نگار من چه کنم
ز بسکه دست گرفتی بدعادتم کردی
ز دستِ لطف تو ای سفره دار من چه کنم
دلم هوای تو را کرده و زتو دورم
به غیرِ گریۀ  بی اختیار من چه کنم
هزار دفعه زدم زیرِ عهدِ خود با تو
ندارد عهدم درصورتیکه اعتبار من چه کنم
رسیده نیمۀ شعبان به چه دلیل نمی آیی
نموده ایم چراغان به چه دلیل نمی آیی

بیا که گنبدِ خضراست دیده بر راهت
بیا که حیدرِ تنهاست دیده بر راهت
چقدر منتظران تو بیصدا رفتند
نگاهِ مضطرب ماست دیده بر راهت
قسم به خاکِ نشسته به چادرِ مادر
سکوتِ غربتِ دنیاست دیده بر راهت
هم اکنون نالۀ مادر به گوش می آید
بیا که حضرت زهراست دیده بر راهت
میانِ کوچه در پیِ گوشواره حسن
شهیدِ سیلیِ اعداست دیده بر راهت
میانِ گودی ِ مقتل حسین افتاده
هم اکنون زیرِ لگد هاست دیده بر راهت
برویِ نیزه به فرقی که واشده از هم
نگاهِ حضرتِ  سقاست دیده بر راهت
میانِ بزمِ شراب و کنارِ تشت طلا
هم اکنون زینب کبراست دیده بر راهت
هم اکنون یادِ گلویِ بریدۀ اصغر
رباب ،در دلِ صحراست دیده بر راهت

محمد بیابانی

در حال و هوای شب بارانی هر سال
گرم هست سر من به چراغانی هر سال

در کوچه خیابان دلم ریسه کشیدم
دعوت کنمت تا که به مهمانی هرسال

با شبنم اشکم سر راهت گل نرگس
گل کاشته ام من به گلستانی هر سال

پاداش غزل های من این هست بیایی
یک مرتبه در جشن غزلخوانی هر سال

هم خنده به لب دارم و هم اشک به چشمم
الان منم و بی سر و سامانی هرسال

می خندم و با دیده ای از عاطفه جاری
می خوانمت ای حضرت باران بهاری

پروانه نجاتی

دنیاست در تلاطم و طوفان کران کران
خشم و خشونت و غم کشتار بی‌امان
چشمان ماست خیره به تو سمت آسمان
ادرکنی ای امید دل، الغوث الامان
عجل علی ظهورک یا صاحب الزمان

شرق هست در تغافل و غرب هست در نفاق
هر فصل یک مصیبت و هر آن یک اتفاق
یک روز رنج سوریه روز دگر عراق
هر لحظه بیشتر شده اندوه شیعیان
عجل علی ظهورک یا صاحب الزمان

با ذوق از حقوق بشر حرف می‌زنند
یا از گزینه های تشر حرف می‌زنند
اوج شرارت‌اند و ز شر حرف می‌زنند
دنیای ما پر هست از این حرف و قصه
عجل علی ظهورک یا صاحب الزمان

خاورمیانه مرکز آوار ماجراست
اخبار داغ در پی آمار ماجراست
آل سعود باز میاندار ماجراست
از پول نفت سرخوش و با خلق سرگران
عجل علی ظهورک یا صاحب الزمان

اسلام در محاصره‌ی خون و آتش هست
داعش دروغ تازه‌ی این قوم سرکش هست
هر جا که صهیونیسم بخواهد کشاکش هست
از دست دیو فتنه به لب‌ها رسیده جان
عجل علی ظهورک یا صاحب الزمان

در ذهن تار بسته‌ی شب ریشه می‌زنند
آتش به هر اراده و اندیشه می‌زنند
با نام دین به ریشه‌ی دین تیشه می‌زنند
یک روز سهم داعش و یک روز طالبان
عجل علی ظهورک یا صاحب الزمان

آقا ببین جنایت آل سعود را
سرکوب و سرسپردن و جهل و جمود را
اسباب روسفیدی آل یهود را
ادرکنی ای عدالت موعود مستعان
عجل علی ظهورک یا صاحب الزمان

از نحس کدخدایی این دشمن زبون
فریاد دادخواهی هر شیعه غرق خون
بغض یمن شکسته و بحرین لاله‌گون
از دست ظلم کارد رسیده به استخوان
عجل علی ظهورک یا صاحب الزمان

القاعده ز یک سو و سویی “بوکو حرام”
“الله اکبر” آتش فرمان قتل عام
انبوه مسلمین جهان‌اند تلخ کام
آقا نگاه کن که چه شادند دشمنان
عجل علی ظهورک یا صاحب الزمان

حال و هوای منطقه مثل محرم هست
در زینبیه‌ی دل ما شام ماتم هست
عهد مدافعان حرم با تو محکم هست
عباس‌های شیعه وفادار و جان‌فشان
عجل علی ظهورک یا صاحب الزمان

امروز در حمایت تکفیریان پست
تحریم و قصه‌ی عمر سعد باز هست
کفر ایستاده هست امان‌نامه‌اش به دست
در پشت هر بیانیه دارند صد بیان
عجل علی ظهورک یا صاحب الزمان
 

گاهی به تشنگی، به بلا فکر می‌کنم
گاهی به کشتگان منا فکر می‌کنم
گاهی به وضع کرب‌وبلا فکر می‌کنم
آقا بیا گره بزن این بغض را به آن
عجل علی ظهورک یا صاحب الزمان

میتراسادات دهقانی

بالابلندی، شانه های مهربان داری
بر طاق چشمانت دو ابروی کمان داری

بر لب طنین دلنشین نور و الرحمن
روی عبایت آیه هایی از دخان داری

بارانی و با ابرهای جمعه می باری
بارانی و در مشت خود هفت آسمان داری

در دست گرچه ذولفقار انتقام ولی
بر روی دوشت بقچه های آب و نان داری

ما عاشقان مدعی هرگز نفهمیدیم
حسی که تو به هر کدام از شیعیان داری!

گفتیم دوری، بی نشانی، غافل از اینکه
هر جا که دلتنگ توایم، از خود نشان داری

هر جا که نامت را بخوانم می رسی از مسیر
هرجای دنیا باشم آنجا جمکران داری

عماد بهرامی 

ای مسیحای دل حضرت زهرا برگرد
آه ای ماه به آه دل تنها برگرد

بی تو هر روز هوای دل ما بارانیست
بی تو تا صبح فرج خیر در این دنیا نیست

زلفِ بر باد ده‌ات ریخت به هم دل ها را
آنچنانی که توسل به تو مشکل ها را

بوی پیرآهنت آمد دل یعقوب گرفت
حال کنعانی ما سبقت از آشوب گرفت

چه جوانها که پس از رفتن تو پیر شدند
پیر ها هم ز فراق تو زمینگیر شدند

برنگشتی و جهان از شب ظلمت پر شد
روزمان شب شد و نان دل ما آجر شد

نیستی هر شب جمعه شب احیا داریم
صبح تا شب تو ‌نباشی شب یلدا داریم

سوره‌ی فاتحه ای باطن قرآن برگرد
فتح ا‌لله بکم ، حضرت باران برگرد

غُصه این هست که فریاد رسی نیست ، بیا!
دیگر ای یار مجال نفسی نیست، بیا!

نکند باز نگردی و بمیرم آقا
تو تنها یار منی ، از همه سیرم آقا

خونِ دل خوردن و دلدار ندیدن دشوار هست
گاه و بیگاه تنها آه کشیدن دشوار هست

تو نباشی بخدا بی کس و کاریم همه
دلبر بی کس من! ابر بهاریم همه

سنگ ما را به دلت یکسره میکوبی تو
آه آقای غریبم چقَدَر خوبی تو

انتظار فرجت مرد عمل میخواهد
یک علمدار ، و هفتاد و دو یل میخواهد

فصل ها بی تو همه سرد و بِلاتکلیفند
آسمان ها و زمین هر دو بِلاتکلیفند

مظهر عدل خداوند! بیا مهدی جان
میزند فاطمه لبخند ، بیا مهدی جان

ای وجود تو سراپا غزلِ مرثیّه
اشک و آه تو شده داغ دل ناحیّه

ساکن کرب و بلا را به چه جرمی کشتند؟
بدش این بود که با تیغِ نَبُر می کشتند

 

انتهای پیام/

یادداشت| ضرورت توجه به مهدویت در برنامه‌‌های مدیریتی- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گفته خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، حسین محمدی‌فام  استاد دانشگاه جامع علوم و معارف قرآن کریم به مناسبت فرا رسیدن سالروز ولادت با سعادت امام وقت (عج) در یادداشتی ازبرای تسنیم نوشت: همه ساله ایام نیمه شعبان حال و هوای جامعه ما مهدوی شده و موضوع بسیاری از جلسات، سخنرانی‌­ها، نشریات و خبرگزاری­‌های کشور پرداختن به مباحثی چون مهدویت، علائم ظهور و فضائل امام وقت(عج) می­‌شود. در طول سال نیز موضوع مهدویت و امام وقت(عج) اغلب به ذکر در خطبه اول سخنرانی‌­ها یا دعای ندبه صبح جمعه بعضی مساجد و محافل دینی و یا پخش موسیقی­‌هایی مرتبط در غروب­‌های جمعه خلاصه شده و در متن زندگی اجتماعی ما خبری از حضور مبحث مهدویت در میانه میدان نیست.

به تعبیر دیگر در مسائل مهمی چون انتخابات، تصویب قوانین، برنامه‌­ریزی دستگاه­‌های گوناگون کشور، جهت­‌گیری دولت و مجلس و مواردی از این دست، پرداختن به بحث مهدویت و آمادگی ازبرای ظهور، یا غایب هست و یا جنبه تزئینی و شعاری دارد. ندیده‌­ایم که تا به حال مدیران کشور با این ادبیات با ما صحبت کنند که مثلاً در راستای آمادگی ازبرای ظهور حضرت، ما بنا داریم فلان فعالیت را انجام دهیم.

صدور بیانیه گام دوم انقلاب از سوی رهبر معظم انقلاب و اشاره به ” ایجاد‍ تمدن نوین اسلامی و‍ آمادگی ازبرای طلوع خورشید ‍ولایت عظمی” به صورت صریح نشان از این با اهمیت دارد که دیگر نباید “آمادگی ازبرای ظهور”، موضوعی در حاشیه باشد بلکه هدف غایی ما از انقلاب و حرکت به سوی ایجاد تمدن نوین اسلامی، آماده کردن فضای جامعه بشری ازبرای ظهور آخرین حجت خداست.

شاید دور از ذهن نباشد که درصورتیکه ما گام دوم را درست برداریم، گام سوم بتواند گام تحقق ظهور حضرت مهدی(عج) باشد. اگرچه همه ما بنا بر اعتقاداتمان وقت ظهور را از علومی می­‌دانیم که تنها در دست خداوند متعال هست ولی طبق اعتقاد عمیق “بداء (۱)” درصورتیکه یک سمت بحث ظهور در دست تقدیر الهی باشد قطعاً سمت دیگر آن در دست ما و عملکرد ماست؛ به طوری که درصورتیکه درست عمل کنیم، به تعجیل فرج و درصورتیکه خدای ناکرده غلط عمل کنیم، به تأخیر در ظهور منجی عالم بشریت بیانجامد.

نویسنده معتقد هست درج عبارت فوق در متن بیانیه گام دوم انقلاب درست پس از گذشت چهل سال از انقلاب اسلامی، به این معناست که باید از این پس انقلاب ما با سرعت بیشتر به سمت آمادگی ظهور رفته و این با اهمیت را از حاشیه به متن بیاورد. رئیس جمهور بعدی ما باید ازبرای این مسأله برنامه بدهد، مجلس قوانین مرتبط را تصویب کند و سیاست خارجی ما در این راستا جهت­‌گیری پیدا کند. رهبری معظم در بسیاری از موارد کلان انقلاب، این با اهمیت را از سال‌ها پیش مدنظرقرار داده هست. محوریت ایران در دنیای اسلام و خاورمیانه، اقتدار سپاه قدس، نظریه وحدت مسلمین در برابر دشمنان و … همه حاصل همین جهت­گیری هست.

موضوع لزوم آمادگی ازبرای ظهور، در حیطه فردی نیز مصداق داشته و می‌­تواند جهت همه اهداف شخصی ما را تحت الشعاع قرار دهد. یک منتظِر واقعی با هدف آماده بودن ازبرای دوران ظهور، درس می­‌خواند، هنرآموزی می­‌کند، فعالیت اجتماعی و سیاسی کرده، خود و خانواده خود را ازبرای کمک کردن به دولت حضرت، آماده می­‌کند. اینکه مستحب هست هر روز اول صبح، زیارت خاص امام وقت(عج) پس از نماز صبح را خوانده و در آن عنوان بیعت روزانه با حضرت کنیم (۲) به همین معناست که ما چون یک سرباز باید هر روز صبح، با فرمانده خود بیعت کرده و تا شب در راستای رضایت وی گام برداریم.

در بعضی از دعاها از خداوند متعال می­‌خواهیم که در دولت حضرت در عصر ظهور به ما جایگاهی عنایت کند (۳) تا ما بتوانیم در حکومت آن حضرت خدمتی کرده و در گسترش اسلام در همه دنیا نقشی ایفا کنیم. انقلاب اسلامی بستر تمرین و امتحان این خواسته را ازبرای بسیاری فراهم کرده تا بتوانند خود را بیازمایند که درصورتیکه در حکومت امام وقت(عج) پست و موقعیتی پیدا کنند آیا از عهده آن بر می‌­آیند یا خیر.

درصورتیکه می­‌خواهیم دوران ظهور را درک کرده و از یاوران آن حضرت باشیم، باید از امروز شروع کنیم. اولاً باور به مهدویت و تمهید ظهور را در خود و اطرافیانمان به شکل صحیح بپرورانیم. ثانیاً در کنار همه دعاهایی که خواندن آنها در دوران غیبت به ما دستور داده شده، با عمل جهادی و خالص، زندگی فردی و اجتماعی خود را با هدف آماده شدن ازبرای ظهور پیش ببریم و بدانیم که ما در برابر امام حیّ خود مسئولیم و نباید در انجام وظایف خود نسبت به ایشان کوتاهی کنیم.

انتهای پیام/


۱ـ  تاثیر گذاشتن اعمال مثبت و منفی ما در تقدیرات الهی (مثلاً طبق روایات، دعا تقدیر را جابجا می‌­کند.)

۲ـ  اللَّهُمَّ إِنِّی أُجَدِّدُ لَهُ فِی صَبِیحَةِ یَوْمِی هَذَا، وَ مَا عِشْتُ مِنْ أَیَّامِی ، عَهْداً وَ عَقْداً وَ بَیْعَةً لَهُ فِی عُنُقِی (زیارت امام وقت(عج) پس از نماز صبح)

۳ـ  یَكِرُّ فِی رَجْعَتِكُمْ وَ یُمَلَّكُ فِی دَوْلَتِكُمْ وَ یُشَرَّفُ فِی عَافِیَتِكُمْ (زیارت جامعه کبیره)